فوق تخصص جراحی قلب، نایب رئیس مجلس و نماینده مردم شریف تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی

جستجو و فیلتر اخبار

تاریخ شروع انتشار

-

جدیدترین اخبار و رویدادها

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

آمار بازدید

امروز54
دیروز1068
این هفته5280
این ماه22696
کل بازدیدها2111772

افراد آنلاین

10
آنلاین

سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 07:44

اظهارات دکتر پزشکیان در گفتگوی ویژه خبری درخصوص جایگاه مجلس + تصاویر و فیلم کامل

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دشمن به افرادی حمله کرد که صداقت در ایمان، باور و اراده داشتند/ اگر بخواهیم دستاورد‌های انقلاب را به مردم نشان دهیم، باید عدالت و تقسیم امکانات را نشان دهیم

 

 

 

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری (دوشنبه ۱ بهمن ماه) با موضوع «چهار دهه قانون‌گذاری» با حضور مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس و حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

پزشکیان، نائب رئیس مجلس گفت: مجلسی که اوایل انقلاب بود، بهتر از مجلس در دوره‌های بعد بود یعنی هرچه از انقلاب گذشت، افراد از آن حالت روزهای اول فاصله پیدا کردند و این دوری از انقلاب بیشتر به چشم می‌خورد. اختیارات قانونی نمایندگان، اختیارات بالایی است اما اگر نتوانند از آن استفاده کنند، خوب نیست. ما از قانون و قدرتی که آن را در اختیار نمایندگان داده است، استفاده نمی‌کنیم و مشکلات جامعه به همین علت است.

حضور دکتر پزشکیان در گفتگوی ویژه خبری با موضوع چهل سال قانونگذاری

در ادامه تصاویری از نمایندگان مجلس و حادثه هفتم تیر نشان داده شد که هر یک از نمایندگان نظر خود را درباره مورد این تصاویر ارائه دادند.

پزشکیان گفت: دشمن به افرادی حمله می‌کند که صداقت در ایمان و باور و اراده داشتند. آنها کسانی را شهید کردند که می‌توانستند کشور را به ساحل نجات برسانند یعنی کسانی که آگاه و مردمی بودند. این به این معنی است که دشمن کسانی را شهید کرده که اگر بودند گرفتاری نداشتیم و آنها می‌دانستند چه کسانی را باید شهید کنند و چه کسانی را باید نگه دارند.

نائب رئیس مجلس گفت: اگر بخواهیم دستاورد‌های انقلاب را به مردم نشان دهیم، باید عدالت و تقسیم امکانات را نشان دهیم. هر جایی که تصمیم ما منجر به عدالت است، با افتخار می‌گوییم و هر جا که منجر به عدالت نشده، چیزی نمی‌گوییم.

پزشکیان ادامه داد: دستاورد‌های انقلاب زمانی قابل قبول و خوشایند است که عدالت را در آن ببینیم اما وقتی نمایندگان مجلس محافظ دور خود دیدند خیال کردند کسی شده‌اند، در صورتی که ما همان مردم هستیم. اگر قوانین بر طبق عدالت باشد، نماینده‌ای که بودجه بیشتری برای استان خود می‌گیرد، نماینده خوب نیست بلکه باید بودجه نسبت به همه استان‌ها با عدالت تقسیم شود و اگر می‌خواهیم مردم از انقلاب راضی باشند باید عدالت را رعایت کنیم.

وی تاکید کرد: عدم هماهنگی و همسویی نگاه‌ها برای حل مشکلات، مشکلات کشور را به وجود آورده است.

حضور دکتر پزشکیان در گفتگوی ویژه خبری با موضوع چهل سال قانونگذاری

نائب رئیس مجلس در مورد کارآمدی ابزار‌های نظارتی مجلس گفت: من خودم وزیر بودم اما مرا بخاطر اینکه اعتبار نداشتم استیضاح کردند. مسئولیت بر اساس اختیار است و اختیار بر اساس امکانی است که در اختیار افراد قرار گرفته است.

پزشکیان افزود: راحت می‌شود در کمیسیون‌ها و مجلس منابعی را که تخصیص دادیم جلوی چشممان باشد و روند و جریان منابع و اختیارات را ببینیم و اگر اجرا نشد راحت می‌شود جلوی آن را گرفت اما ابزار نظارتی نداریم که ارزیابی کند و تمام دغدغه‌ها را در ذهن داشته باشد.

وی تاکید کرد: عدم همخوانی بین منابع و اختیاری که به افراد می‌دهیم، باعث به وجود آمدن مشکلات می‌شود؛ اینکه می‌گویند در فلان جا آب و برق نیست، باید دید چه میزان به وزیر منابع اختصاص داده شده است.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه عدالت انقلابی و غیرانقلابی ندارد، عدالت کرد، فارس، لر. عرب و عجم نمی‌شناسد، خیلی وقت‌ها به اسم انقلاب بی عدالتی صورت می‌گیرد و این مسئله مشکل‌آفرین است، خاطرنشان کرد: خیلی وقت‌ها تصور می‌کنیم، چون در قدرت هستیم سهم ما باید بیشتر باشد، دولت، مجلس، شورای نگهبان باید کاری کند که همه احساس کنند که راحت می‌توانند حق خود را بگیرند، ما در حال حاضر مثل مردم خدمت نمی‌گیریم و سفره دیگری داریم که از نظر اعتقادی و عدالت قابل قبول نیست.

وی با اشاره به اینکه باید یک سفره را برای همه پهن کرد، گفت: مجلس، دولت و قوه قضاییه هر یک برای خود سفره‌ای دارند اما وقتی به مردم می‌رسیم می‌گوییم نداریم، پس اگر امکانی مهیا نیست باید برای همه اینگونه باشد، باید مدیریت جهادی کرد اما مدیران جهادی ما کجا هستند؟

حضور دکتر پزشکیان در گفتگوی ویژه خبری با موضوع چهل سال قانونگذاری

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه مجلس باید به بدنه‌های علمی و تحقیقاتی متصل شود، عنوان کرد: براساس واقعیت‌ها و شواهد علمی می‌توان مملکت را درست اداره کرد، سال گذشته ۲ هزار قانونی که مشابه داشت را حذف کردیم و الان یک تیم کارشناسی متشکل از نمایندگان و حقوقی‌ها بر روی تنقیح قوانین کار می‌کنند، لذا قوانین ما زیاد است و این یک واقعیت محسوب می‌شود.

پزشکیان خاطرنشان کرد: بنده معتقد به زیاد حرف زدن نیستم بلکه باید درست حرف زد و عاقلانه، مدبرانه عمل کرد. ما قانون برنامه می‌نویسیم، اما شاهد اجرای ۲۰-۳۰ درصدی آن هستیم لذا آن قوانین را کنار می‌گذاریم و از نو قانون دیگری را می‌نویسیم.

وی در ادامه با اشاره به ساختار اجتماعی کشور افزود: تا زمانی که نماینده تنها است و باید خانه به خانه رای بگیرد و بعد با سلایق مختلف به مجلس بیاید، در مجلس هیچ وقت نمی‌شود که نمایندگان با هم، هم‌فکر باشند و تصمیم هماهنگ بگیرند، زیرا از جایگاه‌ها و نگاه‌های مختلف و سلایق مختلف آمده‌اند، باید دیدگاه و پشتوانه فکری کسی که می‌خواهد به مجلس بیاید روشن باشد که قرار است چگونه عمل کند.

حضور دکتر پزشکیان در گفتگوی ویژه خبری با موضوع چهل سال قانونگذاری

نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه نماینده باید براساس مستندات و شواهد تصمیم گیری کند اظهار کرد: براساس واقعیت‌ها می‌توان مملکت را درست کرد، از نظر کارشناسی باید بدنه‌هایی به مجلس وصل شود، حتی اگر بدنه‌هایی وجود دارد کارشناسان آن‌ها کارشناس واقعی نیستند، بودجه را هر سال برای همه خواسته‌ها مصوب می‌کنیم، اما ۲۰ سال طول می‌کشد یک جاده بسازیم، در صورتی که باید تصمیم بگیریم تا یک یا چند اولویت را مد نظر قرار دهیم.

پزشکیان در مورد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: چاقو دسته خودش را نمی‌برد؛ کسی که در یک موضوعی ذی‌نفع است، نمی‌تواند خودش برای خود تصمیم بگیرد، ساختار نظارت ما که نماینده بر نماینده است، خیلی نمی‌تواند کارآمد باشد.

وی افزود: فردی که می‌خواهد تصمیم بگیرد، باید فردی بی‌طرف و بی‌منفعت باشد اما ما این ساختار را نداریم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.