فوق تخصص جراحی قلب، نایب رئیس مجلس و نماینده مردم شریف تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی

جستجو و فیلتر اخبار

تاریخ شروع انتشار

-

جدیدترین اخبار و رویدادها

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

آمار بازدید

امروز223
دیروز1293
این هفته223
این ماه23788
کل بازدیدها501618

افراد آنلاین

16
آنلاین

دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 18:17

بررسی سازوکارهای توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی / تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت دانشگاهیان برای تقویت مناطق آزاد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در نشست امروز نمایندگان شمال غرب کشور که با حضور نایب رئیس مجلس و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری برگزار شد ،سازوکارهای توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

 

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان به نقل از خبرگزاری مجلس، عصر امروز (دوشنبه، 16 بهمن ماه) نشستی با حضور نمایندگان شمال غرب کشور ، مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری در خصوص وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد.

بانک: مناطق آزاد به سیستم یکپارچه گمرک متصل می شوند

مرتضی بانک در این نشست به توسعه مناطق و تقویت زیرساخت های اشتغال پایدار، جذب سرمایه گذاری خارجی و ارتقاء مبادلات تجاری اشاره کرد و گفت: براساس قوانین موجود باید در کوران رقابت از سایر کشورها عقب نمانیم لذا به جای مقایسه وضعیت کشورمان با سایر کشورهای دنیا باید نسبت به وحدت و استقلال به عنوان بارزترین شاخص های جمهوری اسلامی ایران تکیه کنیم زیرا جمهوری اسلامی ایران بر پایه وحدت و استقلال در طول 40 سال گذشته تحریم ها را تحمل و در مسیر رشد گام برداشته است.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری با بیان اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مناطق آزاد افزود: در سال های اخیر حدود یک و نیم میلیارد دلار کالا وارد مناطق آزاد شده و این کالاها در بخش های مسافری، تولیدات اولیه، ماشین آلات، تجهیزات و غیره قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: در بخش گمرک و جلوگیری از قاچاق توافقاتی صورت گرفته و تا پایان سال مناطق آزاد به طور کامل به سیستم یکپارچه گمرک متصل می شود البته منطقه آزاد اروند در حال حاضر هم در ورود و خروج و فرآیند کالا به این سیستم متصل است.

بانک ادامه داد: ارتباط ما با کمیسیون اقتصادی مجلس برای تقویت و توسعه مناطق آزاد به خوبی برقرار شده، لایحه ای نیز از دولت به کمیسیون رفته تا تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بتوانیم افزایش دهیم.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری تصریح کرد: برای رفع مشکلاتی چون عملکرد ضعیف دستگاه های دولتی و نظارتی در مناطق آزاد، تقویت بانک ، بیمه و بورس خارجی در مناطق آزاد و تهیه آئین نامه مرتبط با این موارد برنامه هایی در دستورکار قرار گرفته و جلساتی نیز با رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و دارایی و معاون اول رئیس جمهور برای تسهیل روند سرمایه اولیه بانک ها برگزار شده است.

تاکید نمایندگان بر ایجاد فرصت سرمایه گذاری و اشتغال زایی در مناطق آزاد

نمایندگان شمال غرب کشور در ادامه توضیحات مرتضی بانک به رفع موانعی چون افزایش صادرات و کاهش واردات در مناطق آزاد، توجه به مناطق ویژه اقتصادی، ایجاد فرصت افزایش سرمایه گذاری و اشتغال زایی و اصلاح مدیریت در برخی مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری برای بهبود وضعیت تاکید کردند.

پزشکیان: لزوم استفاده از ظرفیت دانشگاهیان و کارشناسان خارجی برای تقویت مناطق آزاد

مسعود پزشکیان در پایان یادآور شد: تعیین تکلیف لایحه دولت در خصوص توسعه و افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گامی مثبت در رفع مشکلات این مناطق است به خصوص اینکه توسعه مناطق آزاد در کاهش ورود جمعیت به تهران تاثیرگذار خواهد بود زیرا تقویت و رونق اقتصادی در مناطق به خصوص مرزی سبب اشتغال زایی مردم در این مناطق می شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه این جلسه و جمع بندی این نشست تاکید کرد: برای بهبود وضعیت مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی علاوه بر درگیر کردن دانشگاه ها باید از ظرفیت کارشناسان خارجی برای بهبود بستر و بازار این مناطق استفاده کرد تا فرصت ها شناسایی و تقویت شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.