آخرین اخبار و اطلاعیه ها


بازدید پزشکیان از موزه تاریخی بانک ملی/ بانک ملی دارای هویت ایرانی است
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی از موزه بانک ملی به عنوان یکی از قدیمی ترین بانک های ...

رونمایی از کتاب «کارنامه سیاه»/ تقدیر از خانواده شهدای حادثه تروریستی مجلس و حرم امام(ره)
کتاب «کارنامه سیاه» با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی رونمایی شد. ...

گزارش تصویری/ دیدار مسعود پزشکیان با نایب رئیس مجلس شیلی
دیدار نایب رئیس مجلس شیلی با مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از زاویه ...

حقوق نیرو‌های مسلح باید تمام و کمال پرداخت شود
نائب رئیس مجلس دهم در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان درباره پرداخت ناقص حقوق ...

گزارش تصویری/ حضور پزشکیان در بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران
بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران با حضور مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

وعده پیگیری دغدغه‌های مالیاتی چاپخانه‌ها از سوی نایب رئیس مجلس
نماینده تشکل‌های صنعت چاپ در استان‌های کشور غیر از تهران از وعده نایب رئیس مجلس ...

برگزاری سی امین جلسه گفتگوی دولت و بخش خصوصی در آذربایجان شرقی + گزارش تصویری
گزارش تصویری از سی امین جلسه گفتگوی دولت و بخش خصوصی در آذربایجان شرقی با حضور ...

شرط نایب رئیس مجلس برای واگذاری ماشین‌سازی تبریز
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مردم در رابطه با رفع بحران کارخانه ماشین‌سازی ...

انتخابات تحت تاثیر رد صلاحیت هاشمی است/ چرا واقعاً هاشمی رفسنجانی را از انتخابات کنار گذاشتند؟

نوشته شده در : خرداد 13, 1392
   

ببینید! فضای انتخاباتی با وجود گذشت 10 روز همچنان در شوک است و جامعه نپذیرفته است که شخصی چون آیت الله هاشمی با راحتی برای ریاست‌جمهوری احراز نشده باشد. دقیقاً به همین دلیل است که بحث اجماع یا مباحث دیگر اولویت بعدی است و مهم، این است که پاسخ صحیحی برای این سوال اذهان عمومی داشته باشیم که چرا واقعاً هاشمی رفسنجانی از انتخابات کنار گذاشتند.

 

 

اصلاح‌طلبی در انتخابات چه نقشی دارد. آیا می‌توان روحانی یا عارف را نماینده این طیف سیاسی بدانیم. جریان اصلاح‌طلبی درباره یکی از این دو چهره به اجماع خواهد رسید و یا باید رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را نقطه پایان اصلاحات و انتخابات بدانیم.

« فضای انتخاباتی با وجود گذشت 10 روز همچنان در شوک است و جامعه نپذیرفته است که شخصی چون آیت‌الله هاشمی با راحتی برای ریاست‌جمهوری احراز نشده باشد. دقیقاً به همین دلیل است که بحث اجماع یا مباحث دیگر اولویت بعدی است».

مسعود پزشکیان با گفتن این جمله به پرسش‌های «مردم‌سالاری» پاسخ می‌گوید:

 

اجماع اصلاحات امری شدنی است یا نه؟

ببینید! فضای انتخاباتی با وجود گذشت 10 روز همچنان در شوک است و جامعه نپذیرفته است که شخصی چون آیت الله هاشمی با راحتی برای ریاست‌جمهوری احراز نشده باشد. دقیقاً به همین دلیل است که بحث اجماع یا مباحث دیگر اولویت بعدی است و مهم، این است که پاسخ صحیحی برای این سوال اذهان عمومی داشته باشیم که چرا واقعاً هاشمی رفسنجانی از انتخابات کنار گذاشتند.

گفته‌های شما صحیح است. اما سوال مهمی به وجود آمده است که روحانی و عارف باید نماینده جریان اصلاح‌طلبی شناخته شوند یا کاندیداهای مستقل؟

آقایان عارف و روحانی در انتخابات حضور دارند و خود را در معرض رای مردم قرار داده‌اند. اما اینکه نماینده چه جریانی هستند یا نه، باید به اظهارنظر و اعلامیه جبهه اصلاحات رجوع کرد. تا جایی که من می‌دانم، تنها کاندیدای جریان اصلاح‌طلبی جناب آقای هاشمی بودند که در کمال تعجب و تأسف 
رد صلاحیت شدند.

اما صدا‌و‌سیما اصرار دارند که عارف را مورد حمایت خاتمی و همچنین روحانی را نماینده طیف کارگزارن بداند و به مردم معرفی کند.

این طبیعی است که وقتی گروهی از تریبون و فرصت اظهارنظر محروم شود، رقبایش به چنین اقداماتی دست بزند. متاسفانه فضای سیاسی ما به این بدرفتاری‌ها عادت کرده است و انگار هیچ اراده‌ای نیست که بخواهد خط بطلانی به چنین نابسامانی‌ها بکشد.

سوال مشخص این است که می‌توان منتظر اجماع اصلاح‌طلبان روی یکی از آقایان روحانی یا عارف باشیم؟

بنده گمان نمی‌کنم که در فرصت باقی‌مانده اصلاح‌طلبان بتوانند یکی از آقایان روحانی یا عارف را به عنوان کاندیدای مورد اجماع خود معرفی کنند. اصولاً فضای موجود در انتخابات به گونه‌ای نیست که چنین فرصتی در اختیار جریان اصلاح‌طلبی باشد.

«اصولا فضای موجود در انتخابات به گونه‌ای نیست که چنین فرصتی در اختیار جریان اصلاح‌طلبی باشد.» چرا؟

واقعیت موجود این است که مردم هنور باور ندارند که هاشمی رفسنجانی از انتخابات کنار گذاشته شده است و به همین دلیل هر تحرک احتمالی توسط آن‌ها با بی‌توجهی مواجه خواهد شد. باید پذیرفت که رد صلاحیت هاشمی انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری را با شرایط عجیبی روبرو کرده است و به همین دلیل هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست.

این مساله می‌تواند مشارکت طرفدارن اصلاح‌طلبی را به حداقل برساند؟

نمی‌توان اظهارنظر صریحی در این باره کرد. تاکید من این است که رد صلاحیت هاشمی با هیچ متر و معیاری پسندیده نبود. یک بررسی ساده آنچه در اذهان عمومی نشان می‌دهد که نحبگان با مردم فرق دارند و نگاه مردم با آنچه ساسیون می‌بینند، تفاوت زیادی دارد. به عنوان مثال خیلی‌ها تلاش کردند و از هر امکان و پتانسیلی بهره بردند چهره هاشمی را چهره‌ای در تضاد انقلاب و ارزش‌های نظام معرفی کند. اما وقتی ایشان برای ثبت نام در ساختمان فاطمی حاضر شدند، جوی به وجود آمد که حتی مخالفانش هم به این نتیجه رسیدند که مردم به هاشمی نگاهی منجی وار دارند. پس باید به این نتیجه برسیم که واقعیت‌ها در رفتار مردم است، نه آنچه نخبگان سیاسی یا چهره‌های فعال در سیاست می‌گویند.

این سوال مطرح است که اگر قرار بر «انتخابات منهای هاشمی» بود، راه‌های بهتری برای تحقق این امر نبود؟

بنده به طور دائم با این سوال مردم مواجه می‌شوم که آیا هاشمی واقعاً رد صلاحیت شده است. واقعا نمی‌دانم آقایان چرا دست به چنین اقدامی زدند. مسئله رد صلاحیت هاشمی در تاریخ کشور ما همچنان باقی خواهد ماند و بهتر است که دعا کنیم تا حداقل این مسئله در اقبال عمومی مردم به انتخابات تأثیر نگذارد.

 

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز3379
mod_vvisit_counterدیروز2401
mod_vvisit_counterاین هفته17374
mod_vvisit_counterهفته گذشته15884
mod_vvisit_counterاین ماه55013
mod_vvisit_counterماه گذشته71751
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2872400

در 20 دقیقه گذشته : 120
آی پی شما : 54.225.39.142
,
امروز : 01 مهر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی