آخرین اخبار و اطلاعیه ها


حسن‌پور: یک وزیر از هیئت دولت به منطقه زلزله‌زده کرمان نیامده است/ پزشکیان: عدم توجه دولت قابل قبول نیست
نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده سیرجان در باب بی‌توجهی دولت به زلزله زدگان ...

تفرقه باعث معطل ماندن امور و ریشه‌ای شدن مشکلات می‌شود/ نعمت در وحدت و هم‌صدایی است
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همه قوا اعم از دولت، مجلس و قوه قضاییه باید برای ...

وحدت نیاز امروز کشور است/ گروهی برای حل اختلافات جمع شوند
نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه وحدت نیاز امروز کشور است، گفت که باید با حل ...

نسخه پزشکیان برای تحقق عدالت بودجه ای/انتقاد از نقش چانه زنی در تقسیم منابع/همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرایی شود
دکتر پزشکیان بر تقسیم عادلانه و اولویت بندی در بودجه تاکید کرد و گفت: یکی از ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

اصلاح سیستم داده‌ها از بروز فساد مالی جلوگیری می‌کند/ بانک ملی باید به هویت گذشته خود بازگردد

نوشته شده در : شهریور 12, 1396
   

مسعود پزشکیان در جریان بازدید از مجموعه بانک ملی ایران و پس از بازدید از موزه تاریخی این بانک در جمع مدیران ستادی گفت: اصلاح سیستم داده‌ها در کشور می‌تواند از بروز فساد مالی، فرار مالیاتی، قاچاق کالا و تخلفات اقتصادی دیگر جلوگیری کند.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان، مسعود پزشکیان عصرمروز شنبه، 11 شهریورماه در جریان بازدید از مجموعه بانک ملی ایران و پس از بازدید از موزه تاریخی این بانک در جمع مدیران ستادی آن با بیان اینکه سخن گفتن از بانک و بانکداری در میان جمع مدیران بانکی دشوار است، افزود: در بازدید از موزه تاریخی بانک ملی هر چه دیدم ساختار نظام‌مند و سیستماتیک بود

تسهیلات بانکی در دنیا  بر اساس اعتبار متقاضیان  به آنها اعطا می‌شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا تسهیلات بر اساس اعتباری که افراد نزد بانک دارند به آنها اعطا می‌شود، افزود: اگر این چارچوب‌ها در کشور ما رعایت شود و نظام بانکداری خود را به روز کرده و بر اساس روش‌های نوین بانکی آن را به صورت سیستماتیک ارتقاء بخشد آنگاه عدم بازپرداخت برای شخصی که از بانک پولی دریافت کرده وجود ندارد.

هدفمند شدن پرداخت تسهیلات به تولید کمک می کند

پزشکیان خاطر نشان کرد: بانک نباید برای کسی که قصد کارآفرینی دارد وجه نقد به عنوان تسهیلات پرداخت کند بلکه باید کارگاه آن فرد را  به وسایل و ابزار مورد نیاز تجهیز کند در این صورت تسهیلات به صورت هدفمند پرداخت شده و دیگر کسی نمی‌تواند برای انجام کاری تسهیلات دریافت کرده و آن را در حوزه دیگری مصرف کند که این کار قطعا به اشتغال و تولید کمک خواهد کرد.

با اصلاح سیستم داده ها، کسی نمی تواند سر بانک کلاه بگذارد

وی با بیان اینکه باید از تجربه صحیح و علمی کشورهای دنیا در بانکداری استفاده کنیم، افزود: اگر سیستم بانکی به درستی کار خود را انجام دهد و اصلاح داده‌ها انجام شده باشد دیگر کسی نمی‌تواند سر بانک را کلاه بگذارد و با این روش می‌توان از بروز فساد مالی، رشوه، رانت و فرار مالیاتی جلوگیری کرد.

پزشکیان با تأکید بر یکپارچه شدن سیستم داده‌ها و اطلاعات افراد در نظام بانکی، مالیاتی و گمرکی تصریح کرد: این سازمان‌ها باید اطلاعات افراد را به صورت دقیق و متمرکز داشته باشند به طوری که اگر کسی مشمول پرداخت مالیات است و از آن سر باز می‌زند زمانی که برای عملیات بانکی به بانک مراجعه می‌کند حساب او به طور خودکار قفل شود.

در خارج از کشور نمی شود بدون حساب و کتاب عملیات تبدیل پول انجام داد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به عنوان نمونه در خارج از کشور شما تا پیش از آن که پاسپورت و شماره آن را به مأمور مربوطه ندهید اجازه خرد کردن 500 یورو را نخواهید داشت در حالی که در کشور ما این اتفاق نمی‌افتد و هر کسی می‌تواند بدون حساب و کتاب مبالغ ریالی هنگفت را در حساب‌ها جابه‌جا و یا در صرافی‌ها تبدیل به ارز کند.

قانون FATF  به معنای زمان تولد و مرگ پول است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پول بدون منشأ و حساب و کتاب در نظام بانکی دنیا معنا ندارد، تأکید کرد: قانون FATF  نیز همین را می‌گوید و به معنای زمان تولد و مرگ پول است و در این صورت است که هیچ پولی گم نمی‌شود و نمی‌توان آن را بدون حساب به فرد دیگری انتقال داد.

وی با بیان اینکه ما در مجلس هر کاری که بتوانیم برای اصلاح قوانین بانکی انجام خواهیم داد، تصریح کرد: یکی از مهمترین کارهایی که بنده در مجلس پیگیری می‌کنم تا با کمک همه دستگاه‌ها و قوای دیگر آن را به نتیجه برسانیم همین اصلاح نظام داده‌ها و اطلاعات است.

رشد قارچ‌گونه موسسات مالی و بانکی در کشور جای تأمل دارد

پزشکیان با تأکید بر اینکه رشد قارچ‌گونه موسسات مالی و بانکی در کشور جای تأمل دارد، افزود: نمی‌شود یک شبه 8 هزار میلیارد اختلاس کرد و همه بگویند که ما بی‌خبر بوده‌ایم، این بی‌خبری نشان‌دهنده نظارت ضعیف است که وظیفه بانک مرکزی است.

می توان پول حاصل از کالای قاچاق را رصد کرد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با ارتقاء سیستم داده‌ها می‌توان از قاچاق کالا جلوگیری کرد، افزود: هرچند که کالای قاچاق به صورت رسمی وارد کشور نمی‌شود اما به هر حال پول آن برمی‌گردد و وارد چرخه پولی کشور می‌شود از این رو می‌توان آن را رصد کرد.

بانک ملی باید بهترین بانک در منطقه باشد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک ملی باید بهترین بانک در منطقه باشد، افزود: برای بهترین شدن باید ارزش‌های سازمانی و چشم انداز برای خود تعریف کرد و از زبده‌ترین نیروها و مطمئن‌ترین آنها بهره  برد.

وظیفه بانک حفظ و حراست از سرمایه مردم است

وی با بیان اینکه وظیفه بانک حفظ و حراست از سرمایه مردم است، تأکید کرد: نباید قدرت خرید مردم به واسطه دلال‌بازی برخی موسسات و افراد کاهش یابد و این وظیفه بانک است که اجازه بی‌ارزش شدن پول مردم را ندهد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه در بازدید از موزه تاریخی بانک ملی و ساختمان صندوق پس‌انداز این بانک دو شیر و همچنین زنجیرهایی در کنار آنها به عنوان نماد حفظ و حراست از سرمایه مردم قرارگرفته است، تأکید کرد: بانک‌های تازه تاسیس و جدید که تاریخچه قدیمی ندارند، نمی‌توانند خود را با بانک ملی مقایسه کنند و بانک ملی نیز باید روی هویت فرهنگی و تاریخی خود بیش از گذشته کار کند.

قبل از تحریم با 800 بانک خارجی همکاری داشتیم

بنابراین گزارش محمدرضا حسین زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران نیز در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این بانک خاطر نشان کرد: پس از پیروزی انقلاب مشروطه در سال 1306 در مجلس شورای ملی اول یکی از خواسته‌های مشروطه‌خواهان تأسیس بانک ایرانی بود که در این مجلس مصوب شد.

وی افزود: ابتدا برای تأسیس این بانک دو میلیون تومان به عنوان سرمایه اولیه بانک در نظر گرفته شد و سهام بانک به مردم واگذار شد و آنها توانستند سهام بانک ملی را خریداری کنند تا به جز دو بانک روسی و انگلیسی یک بانک ایرانی در کشور تأسیس شود و احساس انقلاب بانکی و اقتصادی در میان مردم ایجاد شود.

مدیرعامل بانک ملی با اشاره به اینکه بانک ملی پس از واگذاری سهام خود به مردم با سرمایه‌ای حدود 800 هزار تومان آغاز به کار کرد و به دلیل عدم تجربه بانکداری در کشور از مدیران آلمانی کمک گرفت و با 17 نفر اولین شعبه این بانک در بازار تهران تأسیس شد و موجب شد تا دو بانک روسی و انگلیسی با وجود بانک ملی کم رونق شوند.

حسین‌زاده با بیان اینکه بانک ملی از ابتدا به عنوان بانکی نهادساز مطرح بود افزود: در سال 1311 بانک ملی وظیفه نشر اسکناس را به عهده گرفت و تا قبل از سال 1339 این کار در بانک ملی صورت می‌گرفت. همچنین برخی بانک‌ها همچون مسکن و کشاورزی از دل بانک ملی بیرون آمدند و واحد برنامه‌ریزی این بانک بعدها به عنوان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همچنین نهاد بانک مرکزی از این بانک مستقل شدند.

وی با بیان اینکه تأثیر بانک ملی در تاریخ کشور به وضوح مشاهده می‌شود، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بانک ملی نقش پررنگ‌تری به خود گرفت و در تأسیس کارخانجات، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و ایجاد بزرگراه‌ها به کمک دولت آمد و همه اینها با سرمایه بانک ملی احداث شد همچنان‌ که 53 درصد آزادراه‌های کشور با سرمایه این بانک احداث شده است.

مدیرعامل بانک ملی با بیان اینکه بانک ملی در توسعه و سازندگی کشور نقش اساسی داشته، تصریح کرد: قوانینی که در حوزه بانکداری و نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها وجود دارد به گونه‌ای است که متأسفانه به بانک با سابقه ملی همان نگاهی می‌شود که به یک بانک خصوصی تازه تأسیس می‌شود در حالی که رسالت بانک ملی کمک به توسعه کشور است.

حسین‌زاده با اشاره به وجود سه هزار و 300 شعبه بانک ملی در کشور افزود: متأسفانه شرایط به گونه‌ای است که از این تعداد شعبه دو هزار شعبه زیان‌ده هستند که می‌توانند همین امروز تعطیل شوند اما ما به دلیل رسالتی که داریم نمی‌توانیم چنین کاری انجام دهیم و مردم را از خدمات بانکی محروم کنیم.

وی با بیان اینه بانک ملی با 40 هزار پرسنل و 17 شعبه خارج از کشور و 4 بانک در کشورهای انگلستان، روسیه، افغانستان و بحرین دارای مشکلات فراوانی است، افزود: قبل از تحریم‌ها با 800 بانک دنیا همکاری کارگزاری داشتیم که این تعداد در زمان تحریم‌ها به صفر رسید اما بعد از برجام با گشایش صورت گرفته این همکاری با 140 بانک برقرار شده و در حال انجام است که البته آنها بانک‌های متوسطی هستند.

مدیرعامل بانک ملی در ادامه با بیان اینکه باید خود را به قوانین بانکی دنیا نزدیک کرده و به روز کنیم، گفت: شعبه ما در آلمان تمام اروپا را پوشش می‌دهد و آنهایی که می‌گویند پس از برجام اتفاقی نیفتاده بدانند که اتفاقات خوبی افتاده اما با شرایط قبل از تحریم هنوز فاصله داریم.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز123
mod_vvisit_counterدیروز2469
mod_vvisit_counterاین هفته14492
mod_vvisit_counterهفته گذشته18167
mod_vvisit_counterاین ماه38644
mod_vvisit_counterماه گذشته74900
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3124626

در 20 دقیقه گذشته : 104
آی پی شما : 107.20.120.65
,
امروز : 24 آذر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی