آخرین اخبار و اطلاعیه ها


حسن‌پور: یک وزیر از هیئت دولت به منطقه زلزله‌زده کرمان نیامده است/ پزشکیان: عدم توجه دولت قابل قبول نیست
نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده سیرجان در باب بی‌توجهی دولت به زلزله زدگان ...

تفرقه باعث معطل ماندن امور و ریشه‌ای شدن مشکلات می‌شود/ نعمت در وحدت و هم‌صدایی است
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همه قوا اعم از دولت، مجلس و قوه قضاییه باید برای ...

وحدت نیاز امروز کشور است/ گروهی برای حل اختلافات جمع شوند
نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه وحدت نیاز امروز کشور است، گفت که باید با حل ...

نسخه پزشکیان برای تحقق عدالت بودجه ای/انتقاد از نقش چانه زنی در تقسیم منابع/همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرایی شود
دکتر پزشکیان بر تقسیم عادلانه و اولویت بندی در بودجه تاکید کرد و گفت: یکی از ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

اظهارات شفاف دکتر پزشکیان در خصوص علل برخی از مشکلات امروز جامعه

نوشته شده در : آبان 07, 1391
   

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه دولت با سلیقه خود قانون هدفمندی را اجرا کرد نه قانون مجلس؛ اجرای این گونه قانون را نشان از بی‌قانونی‌های دولت دانست‌ و افزود: قانون هدفمندی یارانه‌ها نمونه بارز این اصل است؛ چرا که در جریان تصویب قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت هر چیزی را که خواست از مجلس امضا گرفت و رفت و همان چیزهایی را که به نوعی به مجلس تحمیل کرده بود را نیز اجرا نکرد.

 

 

مسعود پزشکیان در گفت و گو با خانه ملت  در خصوص طرح سوال از رییس‌جمهور گفت: طرح سوال از رییس‌جمهور که این بار با توجه به  مسائل بازار ارز کلید خورده است و از نگاه من به خودی خودی اقدام مهم و مثبتی است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: سوال از رییس‌جمهور اهمیت زیادی دارد به خصوص از این رییس‌جمهور و دولت که در بی‌قانونی نمونه‌های فروانی دارند و باید از طرف دستگاه نظارتی، نظارت و سوال بیش‌تری در این خصوص آنها شود.

پزشکیان با تاکید بر این که سوال از رییس‌جمهور در آیین‌نامه قبلی نواقص جدی داشت، گفت: متاسفانه آیین‌نامه قبلی نواقصی داشت، مثلا یک ربع ساعت یک نماینده به عنوان نماینده سوال‌کنندگان سوال می‌پرسید و بعد رییس‌جمهور در حدود دو ساعت هر چیزی که منطق بود یا نبود پاسخ داد؛ یعنی یک نماینده سوال می‌پرسید و رییس‌جمهور زمان چندین برابر داشت تا هر چه دلش می‌خواست پاسخ دهد! و هیچ‌کس  و هیچ‌یک از نمایندگان مجلس نیز طبق آیین‌نامه این اجازه را نداشتند تا پاسخ دهند که جواب‌های آقای رییس‌جمهور هیچ ارتباطی با سوال‌های مطروحه نداشته است.

وی در این خصوص ادامه داد: با اصلاح آیین‌نامه‌ای تناسب زمانی اصلاح شده است و در نتیجه شاید بشود بسیاری از مسائل را شفاف‌تر بیان کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تقدیر از اصلاح آیین‌نامه مجلس گفت: از نگاه من روندی که مجلس طی کرد و آنچه در خصوص سوال از رییس‌جمهور برای بار دوم آغاز شد، یک گام به جلو بود و قدم بعدی این است که در مناظره‌ای که صورت می‌گیرد چه افرادی برای طرح سوالات منتخب شوند و در چه مسائل و حوزه‌هایی با رییس‌جمهور وارد بحث و چالش شوند.

 

این که مجری در جامعه مدعی شود که در وضعیت نامناسب هیچ‌کاره است، جای سوال بسیار دارد

وی تاکید کرد: فکر می‌کنم در نخستین گام باید علل این ادعای آقای رییس‌جمهور مورد سوال قرار گیرد که مدعی هستند که در حال انجام کارهای لازم و ضروری در حوزه اقتصاد بوده و هستند و مجلس، قوه قضاییه و دستگاه‌های دیگر در خصوص وضعیت اقتصادی، قصور کرده‌اند که بدین‌جا رسیده‌ایم.

پزشکیان با انتقاد از این ادبیات دولت تصریح کرد: این که مجری در جامعه مدعی شود که در وضعیت نامناسب هیچ‌کاره است، جای سوال بسیار دارد؛ چرا که دولت هر جا دلش خواست قانون را اجرا می‌کند و هر جای دیگر که تمایلی به اجرا نداشت، بدون هیچ واهمه و ترسی از اجرای قانون سر باز می‌زند.

این نماینده مجلس اجرای سلیقه‌ای قانون هدفمندی یارانه‌ها را نشان از بی‌قانونی‌های دولت خواند و افزود: قانون هدفمندی یارانه‌ها نمونه بارز این اصل است چرا که در جریان تصویب قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت هر چیزی را که خواست از مجلس امضا گرفت و رفت و  عجیب‌تر انکه همان چیزهایی را که به نوعی به مجلس تحمیل کرده بود را نیز اجرا نکرد و باز همان‌طور که خود می‌خواست قانون هدفمندی را اجرا کرد.

این که دولت قانون را اجرا نمی‌کند و هر کار که دولت دلش می‌خواهد انجام می‌دهد، به مجلس ارتباط دارد؟

وی ادامه داد: دولت هر‌جا که به مشکل برخورد می‌کند، مدعی می‌شود که می‌خواسته کار انجام دهد اما مجلس نگذاشته است و به همین خاطر رییس‌جمهور توضیح دهد این که وضعیت اقتصادی در حال حاضر به صورت نگران‌کننده فعلی است، این که امروز دچار چالش‌های جدی در جامعه هستیم و مشکلات اقتصادی و اداری جدی داریم، به چه صورت ناشی از قصور مجلس است؟!؟  این که دولت قانون را اجرا نمی‌کند و هر کار که هیئت دولت دلش می‌خواهد انجام می‌دهد، به مجلس ارتباط دارد؟

پزشکیان با تاکید بر این که مجلس باید بیش از این بر بی‌قانونی‌های دولت نظارت می‌کرد، افزود: از نگاه من در این که امروز دولت چنین ادعاهایی را مطرح می‌کند، ناشی از نبود نظارت دقیق مجلس بر عملکرد دولت است.

وی تصریح کرد: این که در تمام طول هفت سال گذشته بارها مجلس از بی‌قانونی‌های دولت گذر کرد، باعث شده است که هر جا دستاوردی بود رییس‌جمهور و دولت مدعی بودند که این اقدام از زحمات دولت ناشی می‌شود و هر جا کوتاهی بود، به گردن مجلس انداختند.

دیگران نباید در برابر ادبیات رییس‌جمهور سکوت می‌کردند

این نماینده مجلس با اشاره به ادبیات رییس‌جمهور در رسانه ملی در مقابله با نمایندگان افزود: هنوز از یادها نرفته است که رییس‌جمهور در رسانه ملی ظاهر شد و هر انچه می‌خواست به مجلس نسبت داد.

وی ادامه داد: رییس‌جمهور در رسانه ملی مدعی شد که تمام اقدامات مثبت را من انجام دادم و هر مشکلی که وجود دارد ناشی از این است که دیگران نگذاشتند من کاری انجام دهم.

پزشکیان با تاکید بر این که باید به این ادبیات پاسخ قانونی داده می‌شد، گفت: از نگاه من این دیگران مقصرند که در برابر این ادبیات سکوت کردند و باید جواب می‌دادند که اختیار، پول، قدرت و اجرا در دستان رییس‌جمهور بوده و نتیجه عملی امروز چیزی است که در جامعه شاهد آن هستیم.

 

کدام قانون را به نفع محرومین خواستند اجرا کنند و مجلس مخالفت کرد؟

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از فرافکنی دولت در مواجهه با مشکلات تاکید کرد: کدام قانون را به نفع محرومین خواستند اجرا کنند و مجلس مخالفت کرد؟ یک نمونه ذکر کنند که مجلس برای بهبود اوضاع جامعه همکاری نکرد.

پزشکیان اجرای سلیقه‌ای قانون هدفمندی یارانه‌ها را نمونه بارز بی‌قانونی‌های دولت توصیف و تصریح کرد: در همان قانون هدفمندی، هر چیزی  که سلیقه خودشان بود به مجلس در قالب قانون ارائه دادند و حتی در پی سلب قدرت نظارت مجلس بودند.

وی تاکید کرد: شاید سوال مجدد از رییس‌جمهور فرصتی باشد برای بیان این دست از صحبت ها.


دولت حق اجرای قانون بودجه ای که به تصویب مجلس نرسیده بود را نداشت

پزشکیان در خصوص قانون بودجه سال ۹۱ گفت: انتقاد جدی ما این است که دولت هنوز بودجه سال ۹۱ را اجرا نکرده است و از اساس مسئله و مشکل اصلی این است که دولت فعلی در هیچ‌کاری قانون را اجرا نمی‌کند چرا که بودجه را بر اساس قانون در نیمه آذر ارائه نمی‌دهد. بودجه بر خلاف قانون با تاخیر ارائه داده می‌شود.

این نماینده مجلس در این خصوص افزود: دولت در زمانی که مشغول تدوین بودجه سال ۹۱ بود، می‌دانست با سیاست‌هایی که در پیش گرفته است، تحریم‌ها بیش‌تر می‌شود اما  با این حال یک سری ارقام غیرواقعی با یک سری از توقعات را به مجلس ارائه داد.

وی در این خصوص ادامه داد: مجلس را دو سه ماه سر کار گذاشتند و قانون بودجه را مصوب کردند و حالا قانون را اجرا نمی‌کنند و امروز شرایط کلی جامعه به شکلی پیش رفت که درامدها و هزینه‌ها به هم ریخته است. در حالی که پیش‌بینی این وضعیت، وظیفه دولت بود.

پزشکیان پیش‌بینی وضعیت آینده و آمادگی برای اقدامات لازم را از وظایف دولت توصیف و تصریح کرد: اگر من مجری هستم باید پیش‌بینی کنم که  اگر شرایط کشور تغییر کرد آیا من چشم‌انداز این مسئله را در  بودجه دیده‌ام؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به این که اجرای هر قانون بودجه‌ای نیازمند تصویب مجلس است، افزود: از این گذشته باید بودجه‌ای که برای اجرا در نظر گرفته می‌شود حتما به تصویب مجلس برسد.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان قابل‌قبول نیست که بودجه‌ای را به مجلس بفرستیم و بعد به دلایل مختلفی آن را اجرا نکنیم و مدعی باشیم بودجه‌ای که تهیه شده بود امروز دیگر قابلیت اجرا ندارد و باید بودجه به شکل دیگری اجرایی شود.

پزشکیان با انتقاد از بی‌توجهی‌های مکرر دولت به مجلس گفت: حتی اگر دولت به این نتیجه می‌رسد که باید هزینه‌کرد بودجه را به شکل دیگری در نظر گیرد، باز هم باید از مجلس کسب اجازه کند و برنامه جدید را برای تصویب به مجلس ارائه کند.

وی تاکید کرد: دولت الان هر کار دوست دارد و به اصلاح عامیانه دلش می‌خواهد انجام می‌دهد و یکی از اشکالاتی که امروز به مجلس وارد است این مسئله است که چرا به دولت فشار نیاورد تا بودجه جدیدی را که مدعی است آن را اجرا می‌کند، به مجلس ارائه دهد تا برای آن مجوز بگیرد.

دولت سازمان برنامه و بودجه را منحل کرد تا سلیقه‌ای بودجه را تدوین وهزینه کند

پزشکیان با تاکید بر این که دولت سازمان برنامه و بودجه را  منحل کرد تا سلیقه‌ای بودجه را تدوین و هزینه کندٰ افزود: سازمان برنامه و بودجه و محاسبات، دقیقا در راستای همین انگیزه‌های دولت منحل شد تا دولت بودجه کشور را به هر شکل که می‌خواهد هزینه کند.

وی ادامه داد: نکته جالب توجه این است که در زمانی که دولت سازمان برنامه و بودجه را بدون هیچ منطق کارشناسی و علمی منحل کرد، عده‌ای نیز برای رییس‌جمهور کف زدند و فکر کردند این دست از اقدامات بی‌منطق نشان از جرات دولت فعلی است.

سازمان برنامه و بودجه و محاسبات دقیقا در راستای همین انگیزه‌های دولت منحل شد تا دولت بودجه کشور را به هر شکل که می‌خواهد هزینه کند و نکته جالب توجه این است که در زمانی که دولت سازمان برنامه و بودجه را بدون هیچ منطق کارشناسی و  علمی منحل کرد، عده‌ای نیز برای رییس‌جمهور کف زدند و فکر کردند این دست از اقدامات بی منطق نشان از جرات دولت فعلی است.

این نماینده مجلس با انتقاد از بی‌قانونی‌های دولت تاکید کرد: به تعبیری متاسفانه عده‌ای این دست از تخلفات و بی‌برنامگی‌های دولت را جسارت و شجاعت و قدرت توصیف کردند. نتیجه هم امروز کاملا مشخص است.

وی تصریح کرد: آنچه امروز در عرصه اقتصادی شاهد آن هستیم متاثر از تصمیم‌های بی‌منطق با انگیزه‌های پنهان دولت در سال‌های گذشته است.


دولت هر آنچه می‌خواست در قانون هدفمندی به مجلس تحمیل کرد

پزشکیان در خصوص اجرای قانون هدفمندی توسط دولت گفت: در خصوص قانون هدفمندی ابتدا باید تاکید کنم دولت قانونی که خود نوشته است اجرا نمی‌کند؛ مثلا سهم تولید را نداده است و یا حقوق مربوط به کشاورزی و صنعت و آموزش مورد غفلت قرار گرفت و تنها چیزی که برای دولت در طول زمان گذشته اهمیت داشت، توزیع یارانه نقدی بوده و هست.

وی ادامه داد: رییس‌جمهور تصمیم گرفت همه درآمدهای حاصل از اجرای طرح را به صورت یارانه نقدی بین مردم توزیع کند و زمانی که در خصوص این اقدامات غیرقانونی از وی سوال می‌شود با تمسخر پاسخ می‌دهد و مجلس را در جایگاهی غیر از راس امور می‌خواند و کسی نیز پاسخگوی وی و هیئت دولت نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هدفمندی یارانه‌ها را قانون بسیار روشنی خواند و گفت: هدفمندی یعنی ثروت جامعه باید هدفمند بین اقشار توزیع شود، هدفمندی یعنی از کسی که نیاز ندارد دریافتی داشته باشیم و به کسی برسانیم که نیازمند است.

وی ادامه داد: قسمتی از این قانون محقق شد اما قسمت‌های اصلی و مهم و تقریبا بیش‌ترین قسمت‌های آن در حال پرت رفتن است.

 

آموزش جامعه‌ای به خوردن بدون کار کردن و گرفتن بدون تلاش کردن، فاجعه است

وزیر دولت اصلاحات هم چنین تاکید کرد: آموزش جامعه‌ای به خوردن بدون کار کردن و گرفتن بدون تلاش کردن، فاجعه است چرا که به مردم باید ماهیگیری یاد داد نه این که ماهی دستشان داد.

وی افزود: کاری که امروز دولت در حال انجام آن است عادت دادن جامعه‌ای به دریافت مبلغ از بخش حکومتی است؛ در حالی که  مردم ما باید یاد بگیرند که روی پای خود بایستاند و سعی کردن فاکتوری است که باید به مردم آموزش داده شود در حالی که این اتفاق نمی‌افتد.

اگر امروز سی هزار تومان یا چهل هزارتومان یارانه نقدی برای مردم جامعه ما پول مهمی شده است، به دلیل بیکاری است که در جامعه وجود دارد و تنها چیزی که از دولت می‌خواهیم اجرای قانون است.

پزشکیان در خصوص توزیع یارانه در شرایط امروز جامعه تصریح کرد: مردم ما گدا نیستند که هر ماه سی یا چهل هزار تومان به آنان داده شود چرا که اگر بستر اقتصادی مهیا شود و شغل مناسب و به اندازه کافی در جامعه ایجاد شود، مردم کار می کنند و این مبلغ را درآمد خواهند داشت.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز144
mod_vvisit_counterدیروز2469
mod_vvisit_counterاین هفته14513
mod_vvisit_counterهفته گذشته18167
mod_vvisit_counterاین ماه38665
mod_vvisit_counterماه گذشته74900
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3124647

در 20 دقیقه گذشته : 108
آی پی شما : 107.20.120.65
,
امروز : 24 آذر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی