آخرین اخبار و اطلاعیه ها


گزارش تصویری | برنامه زنده جهان آرا با حضور دکتر مسعود پزشکیان
برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با حضور دکتر مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز و نائب ...

امشب | حضور دکتر پزشکیان در برنامه زنده «جهان آرا» پیرامون اتفاقات اخیر کشور
برنامه تلویزیونی «جهان آرا» یکشنبه شب ۱۷ دی با حضور مسعود پزشکیان و درباره ...

تشکیل جلسه اضطراری نائب رئیس مجلس با رئیس کل بانک مرکزی/ پزشکیان برای رفع مشکلات صنایع استان، عازم تهران می‌شود
در پی تماس تلفنی روز گذشته دکتر پزشکیان با رئیس کل بانک مرکزی، وی برای حل مشکلات ...

جلسه بررسی مشکلات کار آفرینان تبریز با حضور نمایندگان مجلس و اعضای شورا برگزار شد
جلسه بررسی مشکلات کار آفرینان تبریز با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی و رییس ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


تشکیل جلسه اضطراری نائب رئیس مجلس با رئیس کل بانک مرکزی/ پزشکیان برای رفع مشکلات صنایع استان، عازم تهران می‌شود
در پی تماس تلفنی روز گذشته دکتر پزشکیان با رئیس کل بانک مرکزی، وی برای حل مشکلات ...

جلسه بررسی مشکلات کار آفرینان تبریز با حضور نمایندگان مجلس و اعضای شورا برگزار شد
جلسه بررسی مشکلات کار آفرینان تبریز با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی و رییس ...

دکتر پزشکیان در جلسه با فرهنگیان ایلخچی: اختصاص مبلغی از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت بدهی‌های آموزش و پرورش
دکتر پزشکیان در این دیدار رعایت عدالت در مکانیسم‌های پرداخت را ضروری دانست و گفت: ...

گزارش تصویری | حاشیه‌های جلسه هم‌اندیشی اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت با دکتر پزشکیان در تبریز
جلسه هم‌اندیشی اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی با دکتر ...

گزارش تصویری - جلسه هم‌اندیشی اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی با دکتر پزشکیان در تبریز
جلسه هم‌اندیشی اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی با دکتر ...

نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

دکتر پزشکیان در گفتگو با هفته‌نامه مثلث: از کجا معلوم اصولگرایان دوباره اشتباه نکنند؟

نوشته شده در : اردیبهشت 28, 1392
   

مسعود پزشکیان، کاندیدای ریاست جمهوری یازدهم تاکید می‌کند «هنوز از کاندیداتوری کناره‌گیری نکرده‌ام». وی می‌گوید: «پیروزی هاشمی بستگی به صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های ایشان در آینده دارد». وزیر دولت اصلاحات می‌افزاید: «اگر ایشان اقشار آسیب‌پذیر جامعه را ببینید و از آنها دفاع کند و اشتباهاتی که در گذشته وجود داشته را اعلام کند و از آنها درس بگیرد، به نظر من در این صورت شانس بالایی برای پیروزی خواهد داشت.»

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان، متن کامل گفتگوی دکتر پزشکیان با هفته‌نامه اصولگرای مثلث که امروز شنبه چاپ شده، به شرح زیر است:


آقای دکتر! با توجه به حضور آقای هاشمی در انتخابات لطفا تحلیلتان را در خصوص شرایط و وضعیت اصلاح‌طلبان بفرمایید.

بنده نمی‌دانم. بهتر است این سوال را از سخگوی اصلاح طلبان بپرسید.

 

به هر حال شما هم یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب شناخته می‌شوید بنابراین قطعا در این خصوص صاحب‌نظر هستید.

من در دولت آقای خاتمی وزیر بودم. بنده یک فرد مستقل، اصولگرا و اصلاح طلبم و با تمام وجود به اصلاحات معتقدم. یعنی هر کس می‌گوید اصلاحات نه، در واقع متوجه نیست چه می‌گوید وگرنه هر فرد در همان لحظه‌ای که زندگی می‌کند باید اصلاحات انجام دهد. بنده سر در نمی‌آورم چرا با کلمات دعوا می‌کنند. همین بداخلاقی‌هایی که در سیستم به وجود می‌آید بر سر همین دعوای با کلمات است. در نتیجه معتقدم باید جوی را باز کرد که در این جو همه سلایق معتقد به این انقلاب و قانون حضور داشته باشند و حرفشان را بزنند و مردم هم بر اساس آن رای و نظر بدهند. بنابراین انگ‌هایی چون جاسوس، فتنه‌گر، منحرف و ضدولایت‌زدن به افراد شایسته جامعه اسلامی نیست. بهتر است بگذارند حرف‌ها زده شود تا مردم کسی را که اصلح‌تر است انتخاب کنند.

 

همانطور که می‌دانید بسیاری از تحلیلگران معتقدند ورود آقای هاشمی موجب برهم زدن معادلات شده است. از این رو ممکن است بسیاری از کاندیداها از رقابت کناره‌گیری کنند. نظر شما در این باره چیست؟

من معتقدم اگر در یک سیستم درست حرکت کنند کسانی که راه‌ها را رفته‌اند برای راهنمایی نسبت به کسانی که راه را طی نکرده‌اند اولویت بیشتری دارند. و البته همراهان کسانی که در این راه گام برداشته‌اند باز نسبت به کسانی که در این راه همراه نبوده‌اند مناسب‌تر هستند. البته هر کسی که راه را رفته باشد حتما اشتباه کرده زیرا بشر جایز الخطاست. به هر حال کسانی که این راه را می‌روند چنانچه بتوانند اشتباهات خود را ببینند و تحلیل کنند قطعا نسبت به کسانی که این راه را نرفته‌اند و می‌خواهند دوباره اشتباه کنند راحت‌تر می‌توانند از این راه عبور کنند. 34 سال است در این کشور مدام مدیر عوض می‌کنیم زیرا مدیران ما اشتباه کرده‌اند اما مدیر تا اشتباه نکند مدیر نمی‌شود. ما باید اجازه اشتباه به مدیرانمان بدهیم تا اصلاح بشود. دیده‌بان‌های ما و کسانی که نظارت می‌کنند در آن لحظاتی که فرد راه را اشتباه می‌رود اگر کمک کنند تا آن فرد به راه راست باز گردد می‌توانیم به اهدافمان برسیم تا اینکه صبر کنیم افراد به انحراف بروند و بعد بگوییم اینها غرض و مرض داشته‌اند یا جاسوس و خائن بوده‌اند تا به این بهانه بخواهیم آنها را حذف کنیم. بنده معتقدم بهتر است به جای حذف کردن در فکر ساختن و اصلاح اشتباهاتمان باشیم.

 

برخی از دسته‌بندی‌هایی که می‌کنند در تلاشند آقای هاشمی را به اصلاح‌طلبان نسبت بدهند. آیا این دسته‌بندی را قبول دارید؟

دیدگاه آقای هاشمی از همان اول معلوم بود اما برخی چون می‌خواهند ایشان را به جایی وصل کنند این سخنان را مطرح می‌کنند. متاسفانه برخی از آنجایی که بعضا نمی توانند در مقابل افراد نقدی داشته باشند شروع می کنند به انگ زدن. بنابراین که آقای هاشمی اصلاح طلب است یا اصولگرا خودش بهتر از هر کسی می تواند پاسخ بدهد که چه دیدگاهی دارد. دفاع از شخصیت ها به دلیل سلایق و امکان رایی است که برای افراد وجود دارد. هاشمی 79 سال است که در این مملکت زندگی می کند و دیدگاه خود را نیز اعلام کرده، بنابر این لازم نیست اینها بگویند چپ است یا راست. در واقع ایشان همانی است که از اول بوده است.

 

شما گفتند فکر نمی‌کردید که هاشمی در انتخابات حضور پیدا کند. چرا؟

بنده تا زمانی که ثبت نام می کردم فکر می کردم آقایان خاتمی و هاشمی کاندیدا شوند.

 

اما شما گفته بودید که فکر نمی کردید هاشمی کاندیدا شود.

چون ثبت نام ایشان خیلی دقیقه‌ی آخری بود.

 

آقای دکتر من جواب سوالم را نگرفتم. بالاخره شما فکر می کردید یا فکر نمی‌کردید که آقای هاشمی ثبت نام کند؟

خب فکر نمی کردم، مگر زور است؟ (با خنده)

 

چرا فکر نمی‌کردید؟ منظورم این است که شرایط را برای کاندیداتوری ایشان فراهم نمی‌دیدید یا تحلیل دیگری داشتید؟

بالاخره جوی که وجود دارد الان هم مناسب نیست.

 

یعنی این جو برای حضور آقای هاشمی مناسب نبود؟

نه برای آقای هاشمی. ما برای اینکه جو سالمی داشته باشیم که حضور به وجود آید جوی را درست می کنیم که فقط یک نگاه، ایده و تفکر حضور داشته باشد در حالی که نمی‌شود با یک نگاه مملکت را اداره کرد. به هیچ وجه امکان ندارد اجازه ندهیم سلایق، نگاه‌ها، ایده‌ها و استراتژی های دیگر مطرح شود. مملکتی که فقط یک نگاه، استراتژی و یک راه دارد، قطعا شکست می خورد. خداوند راه های مختلفی را برای رسیدن به هدف مشخص کرده و هیچ کس نمی تواند بگوید فقط یک راه درست است. باید بگذارند هر کس ایده و نگاه خود را مطرح کند تا مردم هر کدام که کارآمد تر، عادلانه تر و کیفی تر است را در راس کار قرار بدهند. چقدر این افراد از دکتر احمدی نژاد دفاع کردند و حتی زمین و زمان را به هم دوختند و حرفها زدند اما حالا طور دیگری سخن می گویند و در مقابلش ایستاده اند. مثلا شما چرا علت دفاع اصولگرایان از احمدی نژاد را نمی پرسید؟ چطور حالا می گویند اینها منحرف شده اند؟ از کجا معلوم دوباره خودشان منحرف نشوند؟ اگر میدان نقد و قانون گرایی باز نباشد و انسان ها نتوانند مسایل را آن طور که هست بگویند و نقد کنند مملکت مشکل پیدا می کند.

 

به نظر شما آیا شرایط برای آقای خاتمی هم فراهم نبوده که کاندیدا نشده‌اند؟

احتمالا هیمن گونه بوده که ایشان کاندیدا نشده است چون هر کسی می خواهد که خدمت کند. شاید در نظر من شرایط طوری نبوده که آقای خاتمی بتواند کاندیدا بشود. البته من در این باره دقیقا اطلاعی ندارم. باید از خود ایشان بپرسید. به نظر من شرایط باید به گونه ای باشد که دلسوزان مملکت بتوانند حرفشان را بزنند و نقدشان را بگویند و البته کسانی که ریگی در کفش ندارند از حضور دیگران نترسند.

 

چرا از کاندیداتوری کنار کشیدید؟

بنده هنوز اعلام انصراف رسمی نکرده ام.

 

به نفع آقای هاشمی می خواهید کنار بکشید؟

هر وقت کناره‌گیری کردم علتش را می‌گویم. فعلا که هستم.

 

فکر می‌کنید تعداد زیادی از کاندیداهای فعلی به نفع آقای هاشمی کنار بکشند؟

نمی‌دانم چون از نظر کاندیداها اطلاعی ندارد.

 

آیا اصلاح طلبان می‌توانند بر سر کاندیداتوری ایشان به اجماع برسند؟

خود اصلاح طلبان باید پاسخگو باشند.

 

تحلیل شما در این باره چیست؟

اگر اصلاح طلبان منطقی فکر کنند بهتر است از یک نفر دفاع کنند.

 

شانس آقای هاشمی را برای پیروزی چطور می‌بینید؟

بستگی به صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های ایشان در آینده دارد. در واقع اگر ایشان اقشار آسیب پذیر جامعه را ببینید و از آنها دفاع کند و اشتباهاتی که در گذشته وجود داشته را اعلام کند و از آنها درس بگیرد، به نظر من در این صورت شانس بالایی برای پیروزی خواهد داشت. زیرا بنده معتقدم اشتباهاتی وجود داشته که به اینجا رسیده، بنابراین باید این اشتباهات را برای مردم بازگو کند.

 

با این تفاسیر از نظر شما تخریب‌ها نمی‌تواند به جایگاه ایشان خدشه‌ای وارد کند؟

مردم نشان داده‌اند به دنبال افرادی می‌روند که تخریب می‌شوند و مورد ستم قرار می‌گیرند. اگر کسی جرمی دارد و اتهامی دارد بهتر است در محکمه قانونی حل شود. در واقع در یک جو ابهامی و رودررو بداخلاقی کردن، بی‌ادبی‌کردن، شایسته و برازنده مسلمان‌ها نیست بنابراین بهتر است همه حرفشان را بزنند نه آنکه تخریب کنند. ما که مسلمانیم و بر اصول پایبند هستیم باید بدون آنکه توهین کنیم نقد کنیم.

 

برخی از تحلیلگران بر این باورند که کاندیداتوری آقای هاشمی موجب به اجماع رسیدن اصولگرایان می‌شود، شما این دیدگاه را قبول دارید؟

یکی از مزایای حضور آقای هاشمی این است که موجب افزایش مشارکت می‌شود زیرا ایشان مخالفان و موافقان جدی دارد، بنابراین  این مساله باعث می‌شود با جدیت وارد انتخابات شوند. البته انتظار می‌رود این مخالفت‌ها و موافقت‌ها در چارچوب اخلاق، ادب و قانون و مقررات کشور انجام گیرد و خارج از آن کاری انجام ندهند. طبیعتا باید روندی انجام دهند که گفتگوی اسلامی را درست کنند نه اینکه با ادبیاتی باعث شوند آبروی همدیگر را بریزند و به هم تهمت بزنند. در واقع وقتی شورای نگهبان فردی را تعیین می‌کند دیگر نباید انگی زده شود، بنابراین اگر چنین جوی درست شود و نقد و گفت و گوی منطقی صورت گیرد و بدون تخریب‌های غیر‌اخلاقی و غیر اسلامی رقابت انجام شود، حماسه‌ای که مورد نظر مقام معظم رهبری است به وجود می‌آید که  البته حضور آقای رفسنجانی حداقل می‌تواند این کار را بکند. زیرا اگر ایشان نمی‌آمد و فقط یک تفکر و اندیشه در انتخابات حاضر بود شاید شور و شوقی در روند انتخابات ایجاد نمی‌شد.

 

یکی از نمایندگان مجلس از احتمال ردصلاحیت آقای هاشمی سخن گفته؛ آیا این احتمال وجود دارد؟

خیر بنده چنین فکری نمی‌کنم. در واقع خیلی بعید است فردی مثل هاشمی را بتوان رد صلاحیت کرد، زیرا در این شرایط خیلی از چیزها زیر سوال می‌رود و البته همه هم می‌دانند که نمی‌توان به راحتی ایشان را نادیده گرفت. چرا که آقای هاشمی در همه‌ی صحنه‌ها با حضرت امام بود، در جنگ قائم مقام امام بود و در شورای انقلاب حضور داشت و در حال حاضر هم رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است که از سوی مقام معظم رهبری حکم ریاست دارد بنابراین همانطور که اشاره کردم بعید است چنین فردی را رد صلاحیت کنند.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز1498
mod_vvisit_counterدیروز2333
mod_vvisit_counterاین هفته17192
mod_vvisit_counterهفته گذشته19267
mod_vvisit_counterاین ماه50758
mod_vvisit_counterماه گذشته85778
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3222518

در 20 دقیقه گذشته : 81
آی پی شما : 54.226.179.247
,
امروز : 30 دی 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی