آخرین اخبار و اطلاعیه ها


دولت باید قوانین مصوب مجلس را اجرا کند/ هیچ قانونی نباید معطل بماند
نائب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر سلیمی نماینده محلات درباره اجرا نشدن برخی از قوانین ...

بازدید پزشکیان از موزه تاریخی بانک ملی/ بانک ملی دارای هویت ایرانی است
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی از موزه بانک ملی به عنوان یکی از قدیمی ترین بانک های ...

رونمایی از کتاب «کارنامه سیاه»/ تقدیر از خانواده شهدای حادثه تروریستی مجلس و حرم امام(ره)
کتاب «کارنامه سیاه» با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی رونمایی شد. ...

گزارش تصویری/ دیدار مسعود پزشکیان با نایب رئیس مجلس شیلی
دیدار نایب رئیس مجلس شیلی با مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از زاویه ...

حقوق نیرو‌های مسلح باید تمام و کمال پرداخت شود
نائب رئیس مجلس دهم در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان درباره پرداخت ناقص حقوق ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

وعده پیگیری دغدغه‌های مالیاتی چاپخانه‌ها از سوی نایب رئیس مجلس
نماینده تشکل‌های صنعت چاپ در استان‌های کشور غیر از تهران از وعده نایب رئیس مجلس ...

برگزاری سی امین جلسه گفتگوی دولت و بخش خصوصی در آذربایجان شرقی + گزارش تصویری
گزارش تصویری از سی امین جلسه گفتگوی دولت و بخش خصوصی در آذربایجان شرقی با حضور ...

شرط نایب رئیس مجلس برای واگذاری ماشین‌سازی تبریز
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مردم در رابطه با رفع بحران کارخانه ماشین‌سازی ...

مجلس هم نگران داروهای بی کیفیت هندی و چینی شده است

نوشته شده در : خرداد 08, 1392
   

در گذشته بیشتر داروهای وارداتی از كشورهای اروپایی و پیشرفته خریداری می‌شد اما هم‌اكنون به علت تحریم‌های غیرانسانی وضع شده، داروهای مربوطه باید از كشورهای آسیایی وارد شود كه این موضوع تبعاتی را برای حوزه سلامت به دنبال داشته است."

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان، عصرایران نوشت: "سلامت" بحثی است که "تحت هیچ شرایطی" نمی‌توان "بی‌توجهی" به آن را توجیه کرد. یکی از مشکلات جدید این عرصه که در ماه‌های اخیر تشدید هم شده است، بحث داروهای تقلبی، بیپ‌کیفیت یا تاریخ مصرف گذشته است که بسیار نگران کننده است.

چندی پیش اخبار ضد و نقیضی از مرگ چند تن از هموطنانمان بر اثر مصرف پنی سیلین های چینی در جامعه پیچید که نگرانی های زیادی به همراه داشت؛ خبری که واکنش مسئولان به آن ، هم تکذیب بود و هم تایید! اهمیت موضوع به قدری بود که یک بام و دو هوای مسؤولان نگرانی ها را به اوج خود رساند.

عصرایران در گفت و گو با تنی چند از نمایندگان، این موضوع را با آنها در میان گذاشته است:

 

مسعود پزشکیان: قاچاق دارو دور از انتظار نیست

"تامین دارو برای بیماران به قدری مهم است که هیچ کس یا دستگاهی نمی‌تواند با مطرح‌کردن دلیل یا دلایلی بی‌توجهی به آن را توجیه کند"

مسعود پزشکیان ، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب به خبرنگار عصرایران می‌گوید: اینکه یک بیمار بتواند برای مداوای خود از داروی استاندارد بهره ببرد، ابتدایی ترین مساله ای است که باید مسؤولان بهداشت و درمان در تامین آن هیج کوتاهی نداشته باشند. چرا که در غیر اینصورت سلامت جامعه با تهدیدی جدی مواجه خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به احتمال وجود داروهای تقلبی در بازار گفت: قاچاق پدیده ای است که به اقلام خاصی تعلق ندارد و به همین دلیل قاچاق دارو و یا تزریق داروی غیراستاندارد نمی تواند سخت باشد.

حسینعلی شهریاری: مسؤولان که تکذیب می کنند

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم با اشاره به اینکه "هیچ بیماری نباید از بابت دارو نگران باشد" درباره واردات داروهای بی کیفیت بی هوشی چینی تاکید کرد: کمیسیون بهداشت ودرمان بر این مسئله نظارت دارد اما مسئولین وزارت بهداشت واردات این نوع داروها را تکذیب می کنند و می گویند ما دارو از چین وارد نمی کنیم و تنها مواد اولیه وارد می کنیم.

حسینعلی شهریاری همچنین اظهار داشت:دقت در بحث سلامت و البته درمان یکی از کارهایی است که از واجبات به شمار می رود و نباید بیمارانی که با هزار و یک مشکل روبرو هستند، برای تامین داروی خود دغدغه ای نداشته باشند.


هاشم‌زهی: كیفیت داروهای چینی بسیار پایین‌ است

یک عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم در این باره گفت:"متأسفانه پایین بودن كیفیت داروهای وارداتی به‌ویژه داروهای چینی و هندی به مشكلات حوزه سلامت بیش از پیش دامن زده است. در گذشته بیشتر داروهای وارداتی از كشورهای اروپایی و پیشرفته خریداری می‌شد اما هم اكنون به علت تحریم‌های غیرانسانی وضع شده، داروهای مربوطه باید از كشورهای آسیایی وارد شود كه این موضوع تبعاتی را برای حوزه سلامت به دنبال داشته است."

مراد هاشم‌زهی همچنین در گفت و گو با خانه ملت با اعلام اینكه به ‌طور حتم كیفیت داروهای چینی و هندی در قیاس با داروهای اروپایی بسیار پایین‌تر است، افزود: بیشتر پزشكان این موضوع را تأیید می‌كنند چون در بیشتر اوقات استفاده از این داروها نتیجه مناسب را به همراه ندارد.

هاشم‌زهی اعتماد بیماران به داروها را یكی از محورهای دوره درمان خواند وگفت: در گذشته موج استفاده از داروهای خارجی به جای داروهای داخلی در كشور راه افتاده بود، اما در شرایط كنونی كه داروهای وارداتی هم از كیفیت مناسبی برخوردار نیستند مردم باید از كجا داروی مناسب و با كیفیت را دریافت كنند.

وی با اعلام اینكه بی اعتمادی بیماران به حوزه دارو موجب بروز نگرانی در جامعه می‌شود، تصریح كرد: بر این اساس دستگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نباید از موضوع بی‌كیفیت بودن دارو به راحتی عبور كرده و نسبت به آن بی تفاوت باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، در واكنش به موضوعات مطرح شده مبنی بر مرگ دو بیمار به‌علت استفاده از پنی‌سیلین چینی، گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشكی باید این شایعه‌ها را بررسی كند، از طرف دیگر با توجه به ظرفیت كشور در تولید دارو، این وزارتخانه باید در جهت تولید داروی پنی‌سیلین در كشور تلاش كند.

 

مهرداد لاهوتی:بیمار باید آرامش داشته باشد

نماینده لنگرود در مجلس نهم با بیان اینکه "همه باید نگران پدیده ای به نام قاچاق باشیم" اظهار داشت که واردات اقلام بی کیفیت و غیراستاندارد دارویی به یکی از مشکلات بزرگ جامعه تبدیل شده است و به همین دلیل دستگاه های نظارتی باید بدانند که ادامه این رویه سلامت ملت را تهدید می کند.

مهرداد لاهوتی همچنین با اشاره به وضعیت موجود در بازار دارو ادامه داد:بیماران برای تامین داروی خود با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. اول اینکه گرانی باعث شده تا خیلی ها نتوانند بدون نگرانی به فکر درمان خود باشند. مشکل دیگر این است که وجود برخی از داروهای وارداتی بی کیفیت شدیدا موجب نگرانی شده است و سؤال من از مسؤولان این است که چرا نمی توانند شرایطی را به وجود بیاورند که حداقل در بحث به این مهمی نگرانی ها را کاهش بدهند، به هر حال پرداختن به درمان، مساله ای نیست که کسی به اهمیت آن اشراف نداشته باشد.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز263
mod_vvisit_counterدیروز2185
mod_vvisit_counterاین هفته6390
mod_vvisit_counterهفته گذشته17992
mod_vvisit_counterاین ماه62021
mod_vvisit_counterماه گذشته71751
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2879408

در 20 دقیقه گذشته : 152
آی پی شما : 54.156.58.187
,
امروز : 05 مهر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی