آخرین اخبار و اطلاعیه ها


مسعود پزشکیان نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را افتتاح کرد + تصاویر
نایب رئیس مجلس نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را همزمان با هفته کتاب در ...

نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریعتر مساله سپنتا نیکنام را حل کند
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حفظ انسجام و سرمایه اجتماعی کشور از ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

دیدگاه‌های دکتر پزشکیان درباره طرح تحول سلامت

نوشته شده در : خرداد 19, 1393
   

به نظر من بودجه‌ای كه دولت در این راه گذاشته است، اعتبار خوبی است و اگر درست هزینه نشود، این فرصت می‌تواند به تهدید تبدیل شود./ اگر وزارت بهداشت به همین شكل، بودجه را مصرف كند، كل بودجه دولت را هم به وزارت بهداشت اختصاص دهند، باز هم كم می‌آید.

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان، طرح تحول سلامت كه وزارت بهداشت از آن به عنوان یكی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در عرصه بهداشت و درمان كشور نام می‌برد، منتقدان بسیاری را برای یادآوری مشكلات اجرای این طرح و نحوه تخصیص بودجه وزارت بهداشت به این مورد دارد.

مسعود پزشكیان، نماینده مجلس و وزیر اسبق بهداشت در گفت و گو با آرمان نسبت به مخاطرات اجرای طرح تحول سلامت با توجه به روند فعلی هشدار می‌دهد و از دولت می‌خواهد در صرف هزینه‌های درمان بیشتر احتیاط كند.

ارزیابی شما از طرح تحول سلامت كه به گفته دولت انقلابی در حوزه سلامت است، چیست؟

به نظر من بودجه‌ای كه دولت در این راه گذاشته است، اعتبار خوبی است و اگر درست هزینه نشود، این فرصت می‌تواند به تهدید تبدیل شود. آنچه در سیاست‌های كلی و قانون برنامه‌ها بیان شده است و بند 5 سیاست‌های كلی هم اشاره به آن دارد این است كه تنها در چارچوب نظام ارجاع می‌توان قرار داد بست، پول داد و مدیریت كرد. در بندهای دیگر سیاست كلی هم به موضوع پیشگیری اشاره شده است. طبق این برنامه پیشگیری مقدم بر درمان است و برنامه، نگاه سلامت محور دارد. در قانون برنامه‌ها هم به این مورد توجه و تاكید شده است. در این قانون بنا بر این است كه ارجاع، بخش بندی، پزشك خانواده و تمامی خدمات پزشكی مبتنی بر عدالت باشد. ولی متاسفانه روندی كه وزارت بهداشت در حال حاضر در طرح تحول سلامت در پیش گرفته است از بیمارستان‌ها شروع شده و هر كس كه در بیمارستان بستری شود، دولت 90 درصد هزینه‌های درمان او را تقبل می‌كند.

مساله اصلی در این طرح بی توجهی به امر پیشگیری و تقدم درمان بر پیشگیری است، به نظر شما این مساله چه عوارضی را به بار می‌آورد؟

بله. الان بحث درمان است و در صورت ارجاع بیمار به مراكز درمانی دولت بخش زیادی از هزینه درمان را می‌پردازد و سیاست كلی در بحث پیشگیری وجود ندارد و بودجه خاصی تخصیص داده نشده است. روشن است هر چقدر كه بیشتر در امر درمان هزینه شود مردم هم راضی ترند اما، اینكه این روند تا كجا می‌خواهد ادامه پیدا كند جای بحث دارد. اگر وزارت بهداشت در این طرح می‌خواهد عدالت را اجرا كند، در حال حاضر بسیاری از مناطق محروم ما در خدمات اولیه پزشكی هم مشكل دارند؛ چرا آنها را پوشش نمی‌دهند؟ قضیه این است كه پول‌ها اول باید به مناطقی برسد كه محرومند و دسترسی ندارند نه اینكه به مناطقی تعلق بگیرد كه برخوردارند و با استفاده از این امكانات برخوردار‌تر هم می‌شوند.

وزارت بهداشت یكی از مهم‌ترین پیامدهای این طرح را كاهش هزینه درمان مردم اعلام كرده است. به عقیده شما می‌توانیم در آینده شاهد كاهش هزینه‌ها در حوزه درمان باشیم؟

در كوتاه مدت ممكن است شاهد كاهش هزینه‌ها باشیم اما، در بلند مدت هزینه‌های درمان هم برای مردم و هم برای دولت بسیار زیاد افزایش پیدا می‌كند.

شما مساله خصوصی سازی كه وزیر بهداشت بسیار بر آن تاكید می‌كند را چطور می‌بینید؟

خصوصی سازی با توجه به سیاست‌های كلی چندان معنا ندارد. در این مورد سند راهبردی معنا دارد كه خدمت با قیمت مشخص برای جمعیت مشخص واگذار شود و مردم خرید كنند نه اینكه به خصوصی‌ها واگذار كنند تا هر كار كه خواستند انجام دهند و هر قیمتی كه مورد نظرشان بود اعلام كنند و هر خدمتی را با هر كیفیتی كه دوست داشتند ارائه دهند. این چنین چیزی اصلاً در هیچ جای دنیا معنا ندارد و قابل پذیرش نیست.

پیشنهاد كمیسیون بهداشت مجلس در این مورد به دولت چیست؟

پیشنهاد خاصی نداریم. كمیسیون تنها از دولت می‌خواهد تا مبتنی بر سیاست‌های كلی و مدیریت درست بودجه را هزینه كند. نظر نمایندگان مجلس اجرای كامل قانون است.

امسال بودجه وزارت بهداشت افزایش پیدا كرد. شما این امر را چقدر در فعالیت‌های این وزارتخانه موثرمی دانید؟

بستگی به سیاست و روش مصرف بودجه دارد. با برنامه‌ای كه دولت در پیش گرفته است برای سال اول و دوم ممكن است آرامشی نسبی در امر درمان ایجاد شود اما، به تدریج هزینه‌ها با شدت بیشتری افزایش خواهد داشت به طوری كه، نه دولت قادر خواهد بود این هزینه‌ها را پرداخت كند و نه مردم. از طرف دیگر، توقعات جامعه هم در این دوره افزایش پیدا خواهد كرد.

وزیر بهداشت از همین بودجه هم راضی نبودند و می‌گفتند كم است. نظر شما در این مورد چیست؟

اگر وزارت بهداشت به همین شكل مصرف كند كل بودجه دولت را هم به وزارت بهداشت اختصاص دهند، باز هم كم می‌آید. به هر حال روش هزینه بسیار مهم است. اگر با همین شیوه پیش بروند مطمئناً كم می‌آورند شاید سال اول بگویند كم نمی‌آوریم اما، در سال‌های بعد قطعاً كم می‌آورد.

بحث رتبه بندی بیمارستانی كه به تازگی مطرح شده است را چطور ارزیابی می‌كنید؟

به نظر من رتبه بندی بیمارستانی یعنی گسترش بی عدالتی. اینكه كسی كه پول بیشتری دارد خدمات بیشتری بگیرد و كسی كه پول كمتری دارد خدمات كمتری بگیرد. این خلاف عدالت است. در صورتی كه رویه باید به گونه‌ای باشد كه كسانی كه پول كم‌تری دارند، خدمات بیشتری بگیرند. این رتبه بندی باید طبق قانون انجام شود. قانون كاملاً مشخص كرده است كه دولت چه كار كند. انتظار من از وزارت بهداشت و درمان این است كه در چارچوب قانون و سیاست‌های كلی اقدام كنند.

 

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز231
mod_vvisit_counterدیروز1890
mod_vvisit_counterاین هفته10272
mod_vvisit_counterهفته گذشته18847
mod_vvisit_counterاین ماه56458
mod_vvisit_counterماه گذشته122593
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3067540

در 20 دقیقه گذشته : 89
آی پی شما : 54.225.57.89
,
امروز : 02 آذر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی