آخرین اخبار و اطلاعیه ها


مسعود پزشکیان نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را افتتاح کرد + تصاویر
نایب رئیس مجلس نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را همزمان با هفته کتاب در ...

نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریعتر مساله سپنتا نیکنام را حل کند
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حفظ انسجام و سرمایه اجتماعی کشور از ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

بازی وزیر بهداشت با آمار برای پاسخ به منتقدان

نوشته شده در : بهمن 15, 1393
   

از جمله منتقدان طرح تحول سلامت مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس و وزیر بهداشت در دولت اصلاحات است که می‌گوید: «طرح تحول سلامت از ابتدا خلاف مسیر عدالت بود. پول‌هایی که دولت تزریق کرده، قرار بود برای کمک به سلامت مردم مناطق محروم هزینه شود نه به جیب یک قشر خاص برود.»

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان به نقل از سلامت نیوز، روزنامه آرمان در گزارشی نوشت: وزیر بهداشت با انتشار مطلبی در وب‌سایت خود به منتقدان این وزارتخانه تاخته و نوشته است: «دولت یازدهم و مجریان طرح تحول نظام سلامت را به درمان‌نگر بودن و عدم توجه به حوزه بهداشت متهم می‌کنند». سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی در این مطلب درباره سفری که به ورامین، پیشوا و قرچک داشته اشاره کرده و با ارائه برخی آمار و ارقام به این نتیجه رسیده است که برای 850 هزار نفر در اطراف تهران یک بیمارستان وجود ندارد. او سپس عنوان کرده است: «به واقع امروز کسانی باید به چرایی وجود این معضلات پاسخ دهند که طی ٣٠ سال گذشته یا مسئولیت مهمی در وزارت بهداشت داشته‌اند یا یکی از سیاستگذاران حوزه سلامت بوده‌اند؛ اما به جای دریافت پاسخ، در چنین شرایطی دولت یازدهم و مجریان طرح تحول نظام سلامت را به درمان‌نگر بودن و عدم توجه به حوزه بهداشت متهم می‌کنند.باید از اینها پرسید آیا برای ساکنان اطراف تهران و دیگرانی که در چهارگوشه کشور چنین وضعیتی دارند، نباید بیمارستانی ساخته و تجهیز شود؟ زنان باردار این مناطق نباید یک مرکز مجهز زایمان داشته باشند؟ آیا این هموطنان‌مان به دارو نیاز ندارند؟» مطلب وزیر بهداشت به اینجا رسیده که «ای کاش به‌جای مغالطه، دادن نشانی‌های غلط و سعی در انحراف افکار عمومی، منتقدان، پاسخی برای این سؤال‌ها و ده‌ها پرسش نظیر آن ارائه می‌دادند».

چه کسی با مغالطه‌کار است؟

این مطلب در شرایطی منتشر شده که در روزهای اخیر عملکرد وزارت بهداشت مورد انتقاد قرار گرفته و برخی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس عنوان می‌کنند هاشمی و وزارتخانه متبوعش خلاف قانون عمل می‌کنند و اجرای طرف تحول سلامت نه تنها از اساس غلط که سمت و سوی آن نیز اشتباه است. بهداشت و درمان در دولت یازدهم بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته و وزیر بهداشت توانسته است به یمن این توجه بودجه چشمگیری دریافت کند. چه امسال و چه برای سال آینده بودجه وزارت بهداشت نسبت به سایر وزارتخانه‌ها و نهادها افزایش بیشتری داشته است. با وجود این، وزیر بهداشت و برخی معاونان آن همواره نسبت به بودجه اعتراض داشته‌اند! به نظر می‌رسد مسئولان این وزارتخانه فرار به جلو انجام می‌دهند تا بگویند آنقدرها هم پولدار نیستند!هفتم دی امسال طاهر موهبتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت گفت: «مجموع اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه 1394 در نگاه اول رشدی مناسب را نشان می‌دهد، اما تحلیل نهایی ارقام پیش‌بینی شده در لایحه و ترکیب آنها مبین آن است که رشد اعتبارات هزینه‌ای بخش سلامت تنها 5/5 درصد است». این مقام مسئول سپس محاسبات پیچیده‌ای برای اثبات نظر خود انجام داد هرچند، در لایحه بودجه سال 94 آمده است: «سهم وزارت بهداشت از کل بودجه بیش از 5 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است.برهمین اساس بودجه عمومی کل وزارت بهداشت در لایحه 94 معادل 51.419.927 میلیارد ریال است که این رقم نسبت بودجه پیشنهادی امسال 3/70 درصد رشد نشان می‌دهد». مقایسه این افزایش با افزایش بودجه سایر وزارتخانه‌ها نشان می‌دهد برای سالی که پیش‌بینی می‌شود کاهش قیمت نفت به کسری بودجه بینجامد، باز هم وزارت بهداشت وضع خوبی دارد. افزایش بودجه وزارت کار، وزارت اطلاعات، وزارت کشور، وزارت امورخارجه، وزارت دادگستری و وزارت اقتصاد در لایحه بودجه 94 به ترتیب 1/14، 35، 2/29، 4/22، 3/16 و 2/28 بوده است. افزایش بودجه وزارت بهداشت از سایر وزارتخانه‌های دیگر نیز بیشتر بوده است.

بزرگ‌ترین طرح تاریخ سلامت!

توجیهاتی که وزارت بهداشت برای افزایش بودجه می‌آورند این است که آنها در حال اجرای طرح تحول سلامت هستند؛ طرحی که خودشان عنوان می‌کنند بزرگ‌ترین طرح تاریخ سلامت کشور است. «بزرگ‌ترین طرح تاریخ سلامت کشور» اما منتقدان پروپا قرصی دارد که وزیر بهداشت در مطلبی که در سایت خود منتشر کرده با همان محاسبات و بازی‌های آماری که نمونه‌اش ذکر شد، آنها را مغالطه‌کار توصیف کرده است. از جمله منتقدان طرح تحول سلامت مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس و وزیر بهداشت در دولت اصلاحات است که می‌گوید: «طرح تحول سلامت از ابتدا خلاف مسیر عدالت بود. پول‌هایی که دولت تزریق کرده قرار بود برای کمک به سلامت مردم مناطق محروم هزینه شود نه به جیب یک قشر خاص برود. در نسبت با درآمد سرانه، درآمد پزشکان متخصص در ایران بیش از ۷ برابر درآمد پزشکان آمریکاست». از طرف دیگر، کسانی از داخل خانواده وزارت بهداشت نیز به طرح تحول سلامت انتقاد دارند که همواره منکوب شده‌اند و مورد حمله قرار گرفته‌اند. ازجمله این افراد می‌توان به دبیرکل خانه پرستار اشاره کرد که خرداد امسال با ارسال نامه سرگشاده‌ای به رئیس‌جمهور، خواستار اجرای قانون تعرفه‌گذاری و خدمات پرستاری پس ازگذشت 7 سال ازتصویب این قانون شد.محمد شریفی مقدم در نامه خود نوشته است: تهیه‌کنندگان و متولیان طرح مذکور به جز خودشان که کمتر از 10 درصد جمعیت نظام سلامت هستند بقیه کارکنان نظام سلامت و حتی مردم را ندیده‌اند.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز1006
mod_vvisit_counterدیروز3737
mod_vvisit_counterاین هفته6889
mod_vvisit_counterهفته گذشته18847
mod_vvisit_counterاین ماه53075
mod_vvisit_counterماه گذشته122593
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3064157

در 20 دقیقه گذشته : 30
آی پی شما : 54.224.187.45
,
امروز : 30 آبان 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی