آخرین اخبار و اطلاعیه ها


مسعود پزشکیان نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را افتتاح کرد + تصاویر
نایب رئیس مجلس نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را همزمان با هفته کتاب در ...

نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریعتر مساله سپنتا نیکنام را حل کند
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حفظ انسجام و سرمایه اجتماعی کشور از ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

قانون در طرح تحول سلامت اجرا نشد/ هدف از این طرح، رفع بی‌عدالتی در شهرهای کوچک بود

نوشته شده در : اسفند 25, 1393
   

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: قانون در طرح تحول سلامت به روشنی نحوه  عملکرد را مشخص کرده است اما امروز شاهد هستیم که قانون در اجرای این طرح اجرا نشده است.

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان، مسعود پزشکیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، اظهار کرد: پیشنهاد اجرای این طرح از طرف کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح شد و به نتیجه رسید، اما امروز شاهد عدم اجرای قانون در اجرای این طرح هستیم.

وی با اشاره به بند ب ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه گفت: به موجب این قانون به منظور تحقق شاخص عدالت در سلامت و كاهش سهم هزینه‎های مستقیم مردم به حداكثر معادل 30 درصد هزینه‎های سلامت، ایجاد دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی درمانی، كمك به تامین هزینه‎های تحمل‎ناپذیر درمان، پوشش دارو، درمان بیماران خاص و صعب‎العلاج، تقلیل وابستگی گردش امور واحدهای بهداشتی درمانی به درآمد اختصاصی و كمك به تربیت، تامین و پایداری نیروی انسانی متخصص مورد نیاز، 10 درصد خالص كل وجوه حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‎ها علاوه بر اعتبارات بخش سلامت به این بخش افزوده شده است.

پزشکیان ادامه داد: در بخش 10 درصد خالص هدفمندی یارانه ها، هدف روشن است که این مبلغ ویژه افراد فقیر و کم برخوردار است که قدرت پرداخت هزینه های درمان را ندارند؛ اما متاسفانه این مبلغ به همه افراد داده شد و بنا نبود که مثل امروز این مبلغ برای همه هزینه شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به افزایش تعرفه های بهداشت و درمان گفت: افزایش تعرفه های بهداشت و درمانی در وضعیتی اعمال شد که منابع مالی برای این افزایش در نظر گرفته نشده بود و کمبود این منابع از محل طرح تحول سلامت جبران شد.

هدف از طرح تحول سلامت، رفع بی عدالتی در شهرهای کوچک بود

پزشکیان خاطر نشان کرد: بیشترین هزینه کردها در این حوزه در مراکز استان ها انجام شده است، در صورتی که هدف از این قانون رفع بی عدالتی در شهرهای کوچک بود.

وی با اشاره به تلاش مجلس برای اختصاص یک درصد ارزش افزوده در حوزه بهداشت و درمان گفت: مجلس تلاش کرد تا یک درصد ارزش افزوده در حوزه بهداشت و درمان نهایی شده و به صورت ریشه ای به موضوع بهداشت و درمان پرداخت شود.

وی ادامه داد: 30 هزار میلیارد ریال در بودجه صرفا برای فصل بهداشت و درمان روستاها و شهرهای زیر 20 هزار خانوار پیش بینی شده بود اما این قانون نیز در این جهت اجرا نشده است.

بهداشت در طرح تحول سلامت مغفول ماند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از عملکرد دولت در عمل به قانون در اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت گفت: اولویت در این طرح، بهداشت بود و امروز شاهد هستیم که بهداشت در اجرای این طرح مغفول واقع شده است.

پزشکیان با اشاره به بازدید های خود از مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان های تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: در بازدید از این مراکز و خانه های بهداشت این شهرستان ها به وضوح مشخص است که پوشش کامل بهداشتی در این مناطق اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: در این بازدیدها شاهد هستیم که برای سه الی چهار هزار نفر یک پزشک در نظر گرفته شده است و دربرخی از موارد چون پزشک به صورت دهگردی عمل می کند بدون شک در دو ساعت رسیدگی به مسائل بهداشتی و درمانی ساکنین روستاها امکان پذیر نیست.

سیستم ارجاع به درستی اجرا نشد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، سیستم ارجاع را از ضروریات طرح تحول سلامت عنوان کرد و گفت: قانون به روشنی به سیستم ارجاع اشاره کرده است اما این موضوع نیز به هیچ وجه مراعات نشده است. پذیرش در بیمارستان های دولتی باید بر اساس سیستم ارجاع انجام می گرفت اما در این بین این موضوع نیز نادیده گرفته شده است.

پزشکیان، با انتقاد از افزایش قیمت های حوزه بهداشت و درمان بدون در نظر گرفته منابع مالی  اظهار کرد: سوال این است که افزایش قیمت ها با کدام اعتبار انجام شده است، چاله چوله های بهداشت و درمان را از محل اعتبارات 10 درصد هدفمندی و یک درصد ارزش افزوده پر کردند.

چرا پرداختی ها در حوزه بهداشت و درمان بر اساس عملکرد نیست؟

وی افزود: انتظار ما این است که قانون اجرا شود؛ تا دیروز گفته می شد چون دریافتی ها کم است پزشکان در چند مرکز اقدام به ارائه خدمت می کنند اما امروز که پرداختی ها افزایش یافته است چرا باز شاهد این رفتارها هستیم؟ چرا پرداختی ها در حوزه بهداشت و درمان بر اساس عملکرد نیست؟.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، گفت: سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت روشن است و توسعه كمی و كیفی بیمه‌های بهداشتی و درمانی و  تأمین عدالت و ارتقای سلامت به ویژه در مناطق غیر برخوردار و كمك اختصاصی به اقشار نیازمند در این سیاست ها به روشنی بیان شده است.

پزشکیان ادامه داد: در این سیاست ها نظام سطح بندی و ارجاع به وضوع اشاره شده است و قانون نیز بر این موضوع تاکید داشته است.

وی با اشاره به تحولات ایجاد شده در حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: بدون شک باید در این حوزه با بودجه اعمال شده شاهد رضایت مندی مردم و تحولاتی در این حوزه باشیم و این طبیعی است و اینکه تفاوتی ایجاد نشود غیر قابل قبول است.

مدیریت منابع و حرکت در مسیر قانون راهکار رفع مشکلات حوزه بهداشت ودرمان

وی گفت: مدیریت منابع و حرکت در مسیر قانون و عمل به آن می تواند در رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان تاثیر گذار باشد.

پزشکیان اظهار کرد: اعتبارات بهداشت و درمان اگر استانی بود می توانست بسیاری از این مشکلات رفع شود ولی متاسفانه این موضوع در مجلس رای نیاورد و امیدواریم در آینده بتوانیم این موضوع را تبیین و عملیاتی کنیم.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز1250
mod_vvisit_counterدیروز2671
mod_vvisit_counterاین هفته13962
mod_vvisit_counterهفته گذشته18847
mod_vvisit_counterاین ماه60148
mod_vvisit_counterماه گذشته122593
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3071230

در 20 دقیقه گذشته : 36
آی پی شما : 54.144.57.183
,
امروز : 03 آذر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی