آخرین اخبار و اطلاعیه ها


مسعود پزشکیان نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را افتتاح کرد + تصاویر
نایب رئیس مجلس نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را همزمان با هفته کتاب در ...

نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریعتر مساله سپنتا نیکنام را حل کند
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حفظ انسجام و سرمایه اجتماعی کشور از ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

"تجمیع بیمه‌ها" قانونی که سالهاست در ایران کسی جرات اجرایی‌کردن آن را ندارد

نوشته شده در : مهر 24, 1394
   

وزیر اسبق بهداشت معتقد است که اگر قانون به خوبی اجرا شود تجمیع بیمه‌ها که سال‌هاست در انتظار اجرایی شدن است محقق می‌شود، بطوریکه پزشکیان عنوان می‌کند که توانایی تجمیع بیمه‌ها فقط در قدرت دولت است ولی همچنان از اجرای آن سر باز می‌زند.

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر پزشکیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، تجمیع بیمه‌ها قانونیست که سالهاست در ایران کسی جرات اجرایی کردن آن را ندارد، درحالیکه حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب براساس سیاست‌های کلی سلامت نیز است، حال در بیخ گوشمان و در ترکیه، تجمیع بیمه‌ها به دستور رئیس جمهور این کشور در مدت نیم‌ساعت محقق می‌شود.

در این رابطه مسعود پزشکیان وزیر اسبق بهداشت درباره عدم تجمیع بیمه‌ها که با مقاومت برخی صندوق‌ها مواجه است به تسنیم اظهار کرد: این همان دعوایی است که ما همیشه آن را عنوان می‌کنیم که باید قانون اجرا شود.

وزیر اسبق بهداشت و نماینده کنونی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین اگر قانون را اجرا کنند و دولت نیز پایبند باشد به طور حتم تجمیع بیمه‌ها نیز صورت می‌پذیرد. بنابراین برای تجمیع بیمه‌ها قانون راه حل آن را اعلام کرده است.

پزشکیان درباره اینکه به طور دقیق وظیفه تجمیع بیمه‌ها بر عهده کدام نهاد است؟ بیان داشت: بر عهده دولت است، این وظیفه دولت است که باید تجمیع بیمه‌ها را انجام دهد ولی تاکنون از انجام آن سر باز زده است.

بنابر این گزارش، سالهاست که مسئولان و مدیران رده بالای کشور در حوزه سلامت صحبت از تجمیع بیمه می‌کنند ولی تاکنون اقدامی صورت نپذیرفته است بطوریکه نه دولت لایحه می‌دهد و نه مجلسی‌ها طرحی را ارائه می‌کنند و تمام صحبت‌های تجمیع بیمه‌ها که هم قانون است و هم حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب (سیاست‌های کلی سلامت) به حساب می‌آید زمین مانده است.

شاید در وهله نخست مردم عادی مزایای تجمیع بیمه‌ها را ندانند که چطور ده‌ها صندوق بیمه‌ای برای کارمندان و نیروهای خود از پول منابع عمومی در حوزه بیمه و درمان استفاده می‌کنند ولی مردم عادی باید پول درمان را از جیب خودشان پرداخت کنند، به طور مثال انوشیروان محسنی بندپی در زمانی که مسئولیت ریاست بیمه سلامت ایرانیان را بر عهده داشت با انتقاد از عدم تجمیع بیمه‌ها به تسنیم عنوان کرده بود که واقعاً برخی نهادها از جمله شهرداری و بانک‌ها بهترین بیمه را برای کارمندان خود از پول منابع عمومی کشور تامین می‌کنند بطوریکه مثلاً بانک‌ها حتی پول کرایه بیماران‌شان برای رفت و برگشت جهت یک فیزیوتراپی را هم می‌پردازند.

در این رابطه یکی از کسانی که همیشه و تقریباً در اکثر برنامه از عدم تجمیع بیمه‌ها گلایه داشته است کسی نیست جز سید حسن هاشمی وزیر بهداشت که معتقد است تا زمانی که بیمه‌ها تجمیع نشوند حوزه سلامت ایران سامان نمی‌گیرد، و حتی در یکی از جلسات هاشمی به صراحت عنوان کرد که چرا باید در ترکیه و با یک دستور حکومتی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این کشور تمام بیمه‌های ترکیه در مدت نیم ساعت تجمیع شدند ولی در ایران فعلاً مباحث تجمیع در حد اصلاح ساختار باقی مانده است.

تخلف 5 ساله دولت در حوزه بیمه‌ها

یکی از مهمترین گلوگاه‌های نظام سلامت یکپارچه شدن بیمه‌ها است بطوریکه در سیاست‌های ابلاغی سلامت از طرف رهبر معظم انقلاب نیز به آن تاکید ویژه ای شده است ولی متاسفانه مقاومت‌های در این باره توسط برخی سازمان‌های بیمه‌ای صورت می‌پذیرد بطوریکه عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز که یکی از مدافعان تجمیع بیمه‌ها بود و حتی در زمان تودیع و معارفه انوشیروان بندپی رئیس سابق سازمان بیمه سلامت ایرانیان در آبان 92 با دادن اولتیماتوم به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرده بود که به آقای ربیعی 3 ماه مهلت می‌دهیم تا صندوق بیمه‌ها را ادغام کند؛ در نهایت به تسنیم عنوان کرد که زور مجلس به تامین اجتماعی برای مشارکت در یکپارچه شدن بیمه‌ها نمی‌رسد.

در این راستا سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نماینده و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در خصوص تجمیع نشدن بیمه‌ها و اینکه تامین اجتماعی عنوان می‌کند که به جای یکپارچه شدن بیمه‌ها طرح یکسان سازی را دنبال می‌کند و تجمیع بیمه‌ها دیگر منتفی است، به تسنیم می‌گوید: خیر، تجمیع بیمه‌ها به هیچ عنوان منتفی نیست، بلکه سه قانون برای یکپارچه شدن بیمه‌ها داریم، طرح یکسان سازی نیز در شورای نگهبان با ایراداتی که داشت پذیرفته نشد و در کل رد شد و به لحاظ قانونی شناخته شده نیست و آن ماده دیگر حذف و تمام شد.

وی ادامه می‌دهد: تاکنون نیز برای تجمیع نشدن بیمه ها تخلف شده است، 5 سال است که این خلاف ادامه دارد. اصل ماجرا این است که وزارت رفاه باید تکلیف بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان را مشخص کند، بنابراین باید دولت نیز باید به صورت مستقیم در این باره ورود کند. مثلاً در ترکیه برای سامان دادن نظام سلامت شان در گام نخست آقای اردوغان تمام مسئولان بیمه ای را گرد هم جمع کرد و به آنها یک فرصت سه ماهه بریا تجمیع صندوق‌های بیمه ای داد و پس از اینکه این کار صورت پذیرفت به دیگر موارد نظام سلامت‌شان سامان دادند بنابراین تجمیع بیمه‌های با مقاومت های کنونی دیگر از دست وزرا خارج شده است و باید با پیگیری از طرف رئیس دولت این کار انجام شود.

قاضی زاده هاشمی با تایید این مسئله که با تجمیع نشدن بیمه‌ها به نوعی دستور حاکمیتی رهبر انقلاب در زمینه ابلاغ سیاست‌های سلامت زمین مانده است، بیان داشت: متاسفانه ما در اجرای قوانین مشکل داریم.

وی درباره اقدامات جدید مجلس در این باره عنوان کرد: ما که روی قانون که نمی‌توانیم قانون بیاوریم زیرا ما در این زمینه قانون داریم، ما قانون دائمی در اساسنامه بیمه سلامت در این باره داریم.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این مسئله که بالاخره چه نهاد و ارگانی باید به این تخلف رسیدگی کند، تصریح کرد: پیگیری اجرای این قوانین و رسیدگی به این تخلفات بحث دیگری است و این حرف شما هم درست است بنابراین باید از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس علی الخصوص رئیس این کمیسیون پیگیری شود، سازمان بازرسی کل کشور نیز باید پاسخ دهد که چرا این کار (تجمیع بیمه ها) انجام نمی شود.

چرا تامین اجتماعی از 40 میلیون نفر پول می گیرد ولی فقط به 23 میلیون نفر خدمات می‌دهد

وی با انتقاد به آمارهای سازمان بیمه تامین اجتماعی که در زمان ارائه آمار کلی تعداد 40 میلیون نفر را به عنوان پوشش دهنده اعلام می کنند ولی در ارائه خدمات فقط به 23 میلیون نفر خدمات می دهند، گفت: علت اینکه که نمی خواهند تجمیع شود برای اینکه دست هایشان رو می شود، چرا از 40 میلیون نفر پول می گیرند ولی فقط به 23 میلیون نفر خدمات می دهند.

قاضی زاده هاشمی درباره این مسئله که هرزگاهی این سازمان‌ها عنوان می‌کنند با شرایط کنونی ورشکسته می‌شوند، خاطرنشان کرد: تمام صندوق‌های که در دنیا وجود دارند صندوق‌های پرداخت هستند، این ها بیمه نیستند که سرمایه گذاری هایشان معنی داشته باشد، از یک طرف ورودی و از طرف دیگر خروجی دارند و اصلاً ورشکستگی در اینها بی معنا است، اینها یک کارمزدی برای کارشان باید بردارند، بنابراین فقط یک صندوق پرداخت هستند، صنعت نیستند که می گویند ورشکسته می شوند، همه این ها صندوق پرداخت هستند و عنوان ورشکستگی در آنها بی معنا است.

در خاتمه باید عنوان کرد که "تجمیع بیمه‌ها" قانونیست که سالهاست در ایران کسی جرات اجرایی کردن آن را ندارد، بنابراین نه دولتی‌ها پاپیش می‌گذارند و نه مجلسی‌ها؛ حال این در شرایطی است که اجرای این قانون که در سیاست‌های کلی سلامت رهبر معظم انقلاب نیز به آن تاکید ویژه ای شده است بیشتر از یک دغدغه مهم به لقلقه زبان مسئولان تبدیل شده است، و تقریباً در کمتر برنامه حوزه سلامت است که حرفی از تجمیع بیمه‌ها نشود ولی فقط حرف آن زده می‌شود و عملی دیده نمی‌شود.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز1263
mod_vvisit_counterدیروز2671
mod_vvisit_counterاین هفته13975
mod_vvisit_counterهفته گذشته18847
mod_vvisit_counterاین ماه60161
mod_vvisit_counterماه گذشته122593
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3071243

در 20 دقیقه گذشته : 46
آی پی شما : 54.144.57.183
,
امروز : 03 آذر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی