آخرین اخبار و اطلاعیه ها


مسعود پزشکیان نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را افتتاح کرد + تصاویر
نایب رئیس مجلس نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را همزمان با هفته کتاب در ...

نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریعتر مساله سپنتا نیکنام را حل کند
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حفظ انسجام و سرمایه اجتماعی کشور از ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

اعلام افزایش فقرا به علت هزینه‌های درمان از سوی وزیر بهداشت فاجعه است

نوشته شده در : تیر 18, 1391
   

دکتر پزشکیان گفت: فشار به مردم به علت هزینه‌های سرسام آور درمان، یک مسئله واقعی است و دولتی که ادعای عدالت دارد باید پاسخ دهد که چرا هر سال عده زیادی از مردم به خاطر هزینه‌های تحمل‌ناپذیر سلامت باید به زیر خط فقر بروند و هر سال نیز این میزان جمعیتی که فقیر می‌شوند افزایش پیدا می‌کند؟

 

 

 

مسعود پزشکیان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: مهمترین مسئله ما در مجلس با دولت این است که چرا قوانین را اجرا نمی‌کند و به قانون برنامه توسعه و قانون بودجه هیچ اعتنایی ندارد، بودجه‌های زیادی برای سلامت مردم در مجلس تصویب شده است که دولت به آنها عمل نکرده است و به همین علت شاهد افزایش فشار هزینه‌های درمانی به مردم هستیم.

وی گفت:‌ اگر دولت منابعی را که در قانون بودجه برای سلامت مردم تعیین شده است، اختصاص دهد، قاعدتاً نباید شاهد چنین مشکلاتی باشیم که تعداد افرادی که به علت هزینه‌های «کاتاستروفی» یا هزینه‌های درمانی که مردم را به زیر خط فقر می‌برد، بیشتر شوند.

وزیر اسبق بهداشت، درمان و آ‌موزش پزشکی ادامه داد: در قانون بودجه 6 هزار میلیارد تومان از محل صرفه جویی یارانه‌ها برای سلامت مردم اختصاص داده شده است، همچنین از دولت خواسته شده است که درصدی از حقوق و مزایای افراد را به عنوان حق بیمه برای تأمین سرانه درمان اختصاص دهد، به اضافه اینکه همه صنایع، کالاها و خدمات مضر سلامت باید موظف به پرداخت عوارض سلامت شوند و این اعتبار به دستگاههای مسئول سلامت برای تأمین سلامت مردم پرداخت شود.

وی گفت: همچنین دولت موظف است که جمعیت قابل توجهی را که هنوز تحت پوشش هیچ نوع بیمه درمانی نیستند، زیر پوشش ببرد و سرانه درمان آنها را بپردازند که در هنگام بیماری به خاطر هزینه‌های سلامت دچار تنگنا و فقر نشوند.

 

مشکل ما با دولت این است که دولت قوانین مصوب را اجرا نمی کند

پزشکیان افزود: مشکل ما با دولت این است که دولت قوانین مصوب را اجرا نمی‌کند، اگر دولت به قانون پایبند باشد، هیچکدام از این مشکلات به وجود نمی‌آید، شما خبرنگاران هم از دولت بپرسید که چرا قانون را اجرا نمی‌کند ما هم در مجلس 100درصد این مسائل را پیگیری می‌کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: فشار به مردم به علت هزینه‌های سرسام آور درمان،یک مسئله واقعی است و دولتی که ادعای عدالت دارد باید پاسخ دهد که چرا هر سال عده زیادی از مردم به خاطر هزینه‌های تحمل‌ناپذیر سلامت باید به زیر خط فقر بروند و هر سال نیز این میزان جمعیتی که فقیر می‌شوند افزایش پیدا می‌کند.

پزشکیان در مورد آمار و میزان افرادی که به علت هزینه‌های درمان فقیر می‌شوند، گفت: متأسفانه در مجموع آمارهایی که دولت می‌دهد، واقعی نیست و ما نمی‌توانیم به آمارهایی که دولت ارائه می کند، اعتماد کنیم چون خودشان باید جوابگوی این آ‌مارها باشد، در بسیاری از موارد هم که اصلاً آ‌ماری ارائه نمی‌کنند.

وی ادامه داد: خوب اگر حالا وزیر بهداشت آمده و اعلام کرده که جمعیتی از جامعه که به خاطر هزینه‌های سلامت به زیر خط فقر می‌روند افزایش پیدا کرده و مثلاً به بیش از 5درصد رسیده، این فاجعه است (بر اساس قانون برنامه توسعه تعداد افرادی که به علت هزینه‌های درمان فقیر می‌شوند از 3 درصد جمعیت کشور باید به یک درصد کاهش می‌یافت) و از نظر ما این آمار قطعاً نه تنها کمتر اعلام نشده بلکه به احتمال زیاد آمار واقعی می‌تواند بیش از این میزان هم باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:‌ به هر حال وزیر بهداشت هیچوقت نمی‌آید چنین آماری را بالاتر از حد واقعی اعلام کند و اینکه چرا با چنین وضعیت مواجه شده‌ایم به نظر ما علت اصلیش بی‌توجهی دولت به اجرای قوانین و تأمین نکردن منابع مصوب برای سلامت مردم است.

 

مطالبه ما از دولت، اجرای قانون است

پزشکیان گفت: مجلس حتماً این مسائل را پیگیری می‌کند و برای این کار کمیته‌های مختلفی در کمیسیون بهداشت تشکیل شده است. مطالبه ما از دولت، اجرای قانون است، مطالبه دیگری نداریم، مطالبه ما از مردم این است که نباید بین فقیر و غنی برای گرفتن خدمات سلامت فرق باشد، نمی‌شود فقط شعار عدالت را داد ولی در عمل جور دیگری رفتار کرد، اگر می‌خواهیم دشمن سوء استفاده نکند اول من نماینده مجلس، باید به قانون، عدالت و انصاف پایبند باشم.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز230
mod_vvisit_counterدیروز1890
mod_vvisit_counterاین هفته10271
mod_vvisit_counterهفته گذشته18847
mod_vvisit_counterاین ماه56457
mod_vvisit_counterماه گذشته122593
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3067539

در 20 دقیقه گذشته : 89
آی پی شما : 54.225.57.89
,
امروز : 02 آذر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی