آخرین اخبار و اطلاعیه ها


مسعود پزشکیان نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را افتتاح کرد + تصاویر
نایب رئیس مجلس نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را همزمان با هفته کتاب در ...

نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریعتر مساله سپنتا نیکنام را حل کند
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حفظ انسجام و سرمایه اجتماعی کشور از ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

اختصاص ارز دارو به لوازم آرایشی با رانت بانک مرکزی

نوشته شده در : آذر 25, 1391
   

پزشکیان گفت: وزارت بهداشت و درمان به طور قطع لوازم آرایشی وارد نمی‌کند. به عقیده من کسانی که لوازم آرایشی وارد کرده‌اند با رانت از بانک مرکزی ارز گرفته‌اند و حرف‌های بانک مرکزی در این زمینه بی‌ربط است.

 

 

وزارت بهداشت از کارشکنی بانک مرکزی در تخصیص دارو گلایه می‌کند و بانک مرکزی هم زیر بار این موضوع نمی‌رود و به استفاده ابزاری از ارز دارو اشاره و تصریح کرده است: دوستان، ارزی را که برای دارو اختصاص داده بودیم برای واردات لوازم آرایشی بکار گرفته‌اند. حال که بیماران باید تاوان این دعواها را بدهند به جای خود، اما براستی واقعیت چیست؟

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت بی‌باک، یک مقام مسئول در بانک مرکزی در مورد عدم تخصیص ارز مناسب برای واردات دارو گفت: این مسأله به هیچ وجه صحت ندارد و مانند سال‌های گذشته مقدار قابل توجهی ارزبه وزارت بهداشت داده‌ایم، اما ارز تخصیص داده‌شده  به  وزارت بهداشت صرف واردات لوازم آرایش شده است.

مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با بی‌باک پیرامون این ادعای بانک مرکزی اظهار داشت: بستگی دارد که بانک مرکزی  ارز دارو را به چه کسی داده  است؟ آیا ارز را به وزارت بهداشت داده و این وزارتخانه لوازم آرایشی وارد کرده است یا به افراد دیگر؟

پزشکیان در رد این اظهار بانک مرکزی گفت: ارز دارو را به آن‌هایی داده‌اند که وارد کننده لوازم آرایش بودند، بانک مرکزی باید این ارز را به کسی تحویل دهد که دارو وارد می‌کند نه به کسانی که لوازم آرایشی وارد می‌کنند.

وی افزود: ارز باید به وزارت بهداشت و درمان بیاید و مجوز را وزارت بهداشت و درمان صادر کند نه اینکه  هر کسی به اسم دارو بیاید از بانک مرکزی ارز بگیرد و بعد اقدام به خرید لوازم آرایشی کند.

پزشکیان در ادامه، ادعای بانک مرکزی پیرامون اختصاص ارز را زیر سئوال برد و گفت: درضمن معلوم هم نیست این حرف بانک مرکزی صحت داشته باشد. در واقع بانک مرکزی برای دارو ارز مناسب به وزارت بهداشت نداده است و این مقدار کمی هم که ارز تخصیص داده ، بسیار دیرتر از موعد مقرر بوده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس بیان داشت: بانک مرکزی برای ورود خودرو، 8 میلیارد دلار ارز پرداخت کرده است حالا وقتی که نوبت به ارز دارو می‌رسد هیاهو به پا می‌کند. بنده تاکید می‌کنم که بانک مرکزی ارز دارو را به وزارت بهداشت پرداخت نکرده است و احتمالا افراد مرتبط با خود بانک مرکزی و با توسل به رانت، ارز را دریافت کرده‌اند.

وی در ادامه  تصریح کرد: بانک مرکزی باید شفاف‌سازی کند که واقعا ارز مورد نیاز دارو در کشور چقدر است و چه کسی مسئول تخصیص این ارز است و چرا بانک مرکزی این پول‌ها را به متولیان واردات دارو نداده است.

پزشکیان افزود: چندی قبل کمیسیون بهداشت و درمان گزارشی به مجلس ارائه داد  و با لحن تند به دولت و به بانک مرکزی در این مورد تذکر داد.

نماینده مردم تبریز گفت: کمیسیمون به شدت پیگیر این موضوع است و از مسئولین مربوطه هم درخواست شده تا جوابگو باشند که مجوزهای ورود لوازم آرایشی را چه کسی و با چه توجیهی صادر کرده است.

پزشکیان اظهار داشت: بانک مرکزی باید توضیح دهد که ارز دارو را به کجا اختصاص داده است.

وی در مورد تایید عملکرد دکتر وحید دستجردی وزیر بهداشت و درمان گفت: وزارت بهداشت و درمان به طور قطع لوازم آرایشی وارد نمی‌کند. به عقیده من کسانی که لوازم آرایشی وارد کرده‌اند، با رانت از بانک مرکزی ارز گرفته‌اند و حرف‌های بانک مرکزی در این زمینه بی‌ربط است.

گفتنی است؛ طی هفته‌های اخیر "ارز دارو" به معضلی در بین وزارت بهداشت و بانک مرکزی و البته نهادهای دیگر تبدیل شده و نباید فراموش کرد که مردم مخاطب اصلی این ماجرا هستند؛ در این روزها به کرار شاهد انتقاداتی درباره عدم پرداخت ارز به دارو از سوی وزارت بهداشتی‌ها بودیم.

بانک مرکزی هم البته روزه سکوت را شکست و توضیح داد که هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد و مؤید آن پرداخت ۱.۴ میلیارد دلار ارز به دارو از ابتدای سال تا کنون است. البته بانک مرکزی به استفاده ابزاری از ارز دارو نیز این روزها اشاره و تصریح کرده دوستان ارزی را که برای دارو اختصاص داده بودیم برای واردات لوازم آرایشی بکار گرفته اند.

اما نگاهی به آمار ارز اختصاص‌یافته به دارو از سوی بانک مرکزی و آمار گمرک در خصوص محصولات دارویی وارد شده بیانگر اختلاف ۵۰۰ میلیون دلاری است؛ چراکه طبق همین آمار از ابتدای سال تا پایان آبان ماه ۹۱۳ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۴۴۱ دلار محصول دارویی وارد کشور شده است اما آمار معاون ارزی بانک مرکزی و سخنگوی مرکز مبادلات رقم دیگری را روایت می‌کند.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز1309
mod_vvisit_counterدیروز2671
mod_vvisit_counterاین هفته14021
mod_vvisit_counterهفته گذشته18847
mod_vvisit_counterاین ماه60207
mod_vvisit_counterماه گذشته122593
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3071289

در 20 دقیقه گذشته : 86
آی پی شما : 54.144.57.183
,
امروز : 03 آذر 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی