آخرین اخبار و اطلاعیه ها


مسعود پزشکیان نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را افتتاح کرد + تصاویر
نایب رئیس مجلس نمایشگاه نمونه آثار و اسناد کتابخانه مجلس را همزمان با هفته کتاب در ...

نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریعتر مساله سپنتا نیکنام را حل کند
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حفظ انسجام و سرمایه اجتماعی کشور از ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

آخرین اخبار حوزه انتخابیه


نائب رئیس مجلس به تماشای نمایش «زنی که تابستان گذشته رسید» نشست
نائب رئیس مجلس با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنرمندان، گفت: اهالی هنر به عنوان ...

با داد و بیداد و اتهام زدن خشکسالی حل نخواهد شد/ برای احیاء دریاچه ارومیه باید تناسب بین تولید و مصرف را حفظ کرد
وقتی آب کم است به تناسب باید مصرف را نیز کاهش دهیم و اگر رعایت نشود و بی‌رویه به ...

اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور/ جایگاه داران آذربایجان دست به دامن نمایندگان شدند
طرح جدید وزارت نفت برای برندینگ جایگاه های سوخت و خصوصی سازی پخش فرآورده های نفتی، ...

از طریق مجلس، پیگیر رفع کمبودهای هلال‌احمر خواهیم بود
دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیداز پایگاه جاده ای هلال ...

بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان از برخی از پروژه‌های عمرانی شهرستان ...

بازدید دکتر پزشکیان از واحدهای صنعتی شهرستان آذرشهر / گزارش تصویری
گزارش تصویری از بازدید دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی از ...

پزشکیان: ۸ سال است دولت می‌گوید دوسال دیگر پزشک خانواده اجرا می‌شود

نوشته شده در : اردیبهشت 17, 1392
   

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دولت قوانین مربوط به سلامت مردم را اجرا نکرده است، ۸ سال است که شعار می‌دهند دو سال دیگر پزشک خانواده اجرا می‌شود اما هیچ پیشرفتی در اجرای این برنامه نشده است، سهم سلامت از بودجه کشور هم طی این مدت نصف شده است.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع​رسانی دکتر پزشکیان، وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: انتظار ما از مسئولان دولت آینده در حوزه بهداشت و درمان فقط این است که قانون را اجرا کنند، مشکل اساسی ما این است که دولت در 8 سال گذشته خودش را در جایگاه قانون قرار داده و به جای اجرای مصوبات قانون برنامه توسعه، هر چه را خودش دلش خواسته اجرا کرده است.

 

سهم سلامت از بودجه عمومی کشور، تقریبا نصف شده است

وی گفت: دولتهای نهم و دهم حداقل در حوزه بهداشت و درمان به قانون عمل نکرده‌اند. در عین حال بررسی‌های ما نشان می‌دهد که سهم سلامت از بودجه عمومی کشور از 6.8 درصد در سال 84 به حدود 3.8 درصد در سال گذشته کاهش پیدا کرده است یعنی تقریباً نصف شده است.

وی ادامه داد: دولتی که خودش را مدافع محرومان می‌داند کار را به جایی رسانده که افراد فقیر وقتی بیمار می‌شوند مجبورند گدایی کنند و همه زندگی خود را بفروشند یا بتوانند هزینه درمان بیماری​شان را پرداخت کنند، البته خیلی از آنان حتی اگر همه زندگی​شان را هم بفروشند باز هم توان پرداخت هزینه‌های درمانی را ندارند.

وزیر اسبق بهداشت گفت: طبق قانون قرار بود همه مردم کشور بیمه همگانی شوند و اگر کسی توان پرداخت حق بیمه را نداشت دولت از محل مالیات و هدفمدی یارانه​ها حق بیمه او را بپردازد ولی این کار را هم انجام نداد.

 

10 درصد حاصل از هدفمندی یارانه​ها به بخش بهداشت و درمان اختصاص نیافت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: قرار بود 10 درصد اعتبار حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش بهداشت و درمان اختصاص پیدا کند تا برای سلامت مردم و جبران فرانشیز برخی خدمات که حتی فرانشیز آ‌ن نیز برای بیماران صعب العلاج غیر قابل تحمل و پرداخت است، هزینه شود و همچنین از محل این اعتبار برنامه‌های بر زمین مانده مانند پزشک خانواده را اجرا کنند که نکردند.

 

نظام سطح​بندی خدمات سلامت و نظام ارجاع اجرا نشد

پزشکیان ادامه داد: قرار بود نظام سطح بندی خدمات سلامت و نظام ارجاع را اجرا کنند که این قوانین هم اجرایی نشد، در مورد پزشک خانواده هم گیرم که شعار آن را می دهند اما از اواخر دولت هشتم که برنامه پزشک خانواده کلید خود اجرای این برنامه هیچ پیشرفت قابل توجهی نداشته و این حرفها که در مورد اجرای پزشک خانواده درشهر و روستا می‌زنند نیز هیچ ارتباطی با برنامه مدون پزشک خانواده که در قانون آمده ندارد.

وی افزود: دولت از 8 سال پیش دارد شعار می‌دهد که دو سال دیگر برنامه پزشک خانواده را اجرا می‌کند. اما هیچ اتفاقی نیفتاده است.

 

قرار بود بساط بیمه​های تکمیلی جمع شود

وی گفت: قرار بود بساط این بیمه‌های تکمیلی که به علت ضعف بیمه‌های پایه بسیاری از خدمات پایه را به صورت بیمه تکمیلی به گروههای خاصی از جامعه ارائه می‌کنند جمع شود چون مصداق بی​عدالتی است زیرا براساس قانون قرار بود بین فقیر و غنی و مسئول و غیرمسئول در گرفتن خدمات درمانی از نظر تکنیکی فرقی نباشد اما این اتفاق هم نیفتاد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 92 در مورد بودجه امسال بخش سلامت نیز گفت: با وجود اینکه مسئولان دولتی از افزایش 16 درصدی اعتبارات بخش سلامت سخن می​گویند اما اگر تورم واقعی حوزه سلامت و تغییر نرخ ارز را که موجب افزایش هزینه​های خدمات و لوازم پزشکی و به خصوص دارو شده است را لحاظ کنیم، رشدی در اعتبارات حوزه سلامت نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت با حدود 2 تا 3 هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است؛ بیمه خدمات درمانی هم 1500 میلیارد تومان کسری دارد، تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی و رادیولوژی واقعی نیست و بخش عمده این هزینه‌ها از جیب مردم پرداخت می‌شود بنابراین در کل بر ‌‌اساس محاسبات مرکز پژوهشهای مجلس طی 8 سال گذشته با روند نزولی سالانه در حوزه سلامت مواجه بوده‌ایم انتظار ما از دولت آینده این است که این روند را با اجرای درست قوانین مصوب مجلس اصلاح کند.

 
حضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسدکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس دهمسخنرانی دکتر پزشکیان در همایش جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار پتروشیمی تبریزبازدید دکتر پزشکیان بهمراه وزیر رفاه و استاندار آذربایجان شرقی از طرحهای این وزارتخانه در تبریزدیدار گرم و صمیمی با مردم در حاشیه بازدید از سیستان و بلوچستانحضور دکتر پزشکیان در جایگاه ریاست مجلسبازدید دکتر پزشکیان بهمراه معاون سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت دریاچه ارومیهحضور دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مناطق سیل زده آذربایجان
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز1046
mod_vvisit_counterدیروز3737
mod_vvisit_counterاین هفته6929
mod_vvisit_counterهفته گذشته18847
mod_vvisit_counterاین ماه53115
mod_vvisit_counterماه گذشته122593
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3064197

در 20 دقیقه گذشته : 61
آی پی شما : 54.224.187.45
,
امروز : 30 آبان 1396
اوقات شرعی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمجلس شورای اسلامیپایگاه اطلاع رسانی دولتپایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی