فوق تخصص جراحی قلب، نایب رئیس مجلس و نماینده مردم شریف تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی

جستجو و فیلتر اخبار

تاریخ شروع انتشار

-

جدیدترین اخبار و رویدادها

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

آمار بازدید

امروز611
دیروز993
این هفته611
این ماه12879
کل بازدیدها12879

افراد آنلاین

2
آنلاین

یکشنبه, 06 شهریور 1401 ساعت 02:28

تصمیمات غلط مجلس و دولت ، نخبگان و پزشکان را از کشور فراری داده / سرمایه گذاران هم در حال ترک کشور هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

حمایتهای ما روزگار سرمایه گذاران و نخبگان را سیاه کرده است. مالیات هایی که برای تولیدکنندگان وضع کردیم بسیار سنگین تر از قبل است و از سوی دیگر قدرت خرید بازار کاهش پیدا کرده است و اعلام هم کردیم که باید حقوق کارمندان افزایش یابد! یعنی معادله ای را درست کردیم که نتیجه آن فرار نخبگان و سرمایه ها است.

 

 

 

مسعود پزشکیان در گفتگو با شفقنا درخصوص فرار نخبگان کشور، گفت: واقعیت تلخی وجود دارد که نخبگان و سرمایه‌های مالی و فکری در حال ترک کشور هستند و فرار جامعه پزشکی از کشور هم شدت پیدا کرده است. قبلا پزشکان بسیاری از اقصی نقاط جهان به دلیل شرایط مطلوبی که کشورمان داشت وارد ایران می شدند اما این روند الان برعکس شده است.

وی با اشاره به دلایل فرار نخبگان از کشور اشاره کرد و گفت: مقررات و قوانینی که در مجلس اتخاذ کردیم و سیاست هایی که در دولت تصمیم گیری می شود، همه باعث به وجود آمدن این روند شده است؛ مثلا وقتی سال گذشته به استاد تمام، ۳۲ میلیون می دادند و امسال هم اعلام کردیم که از ۳۷ میلیون تومان بیشتر حق ندارید به آنها حقوق بدهید معنی این حرف این است که اگر بعد از ۳۰ سال زحمت، استاد شدید، ۱۱۰۰ دلار پول خواهید گرفت! درحالی که اگر یک دانشجو همین الان به خارج برود ۶۰۰۰ دلار پول دریافت خواهد کرد و همین استاد ۱۰ هزار دلار حقوق خواهد گرفت! پس با این شرایط هر کسی فرصتی پیدا کند، کشور را ترک خواهد کرد.

آقای پزشکیان با بیان اینکه تصمیمات غلط مسوولین، جامعه نخبگان را از کشور فراری داده است، گفت: خود مجلس یکی از عوامل به وجود آمدن این وضعیت است و فکر می کنند با این کار عدالت را اجرا می کنند در حالی که قرآن می فرماید« وَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ» «یعنی در قبال هر کاری پاداشی می‌گیری». این مساله باعث می شود بسیاری با خود اینگونه فکر کنند که من در سیستمی استخدام هستم و کار بکنم یا نه سقف حقوق دارم پس چه لزومی دارد کار کنم! بنابراین با این روند، چند نفر می مانند که بخواهند با دلسوزی کار کنند.

وی افزود: امام علی(ع) به مالک می گوید «بین کسی که کار می کند و بین کسی که کار نمی کند را مشابه نبین» وقتی نیروی انسانی کارشناس و کارآمد را تامین نمی کنیم انگیزه ای برای ماندن در کشور ندارند و از سوی دیگر، کشورها برای نخبگان ما دام پهن کرده اند حتی این روند دیگر مختص نخبگان و پزشکان نیست بلکه سرمایه گذاران هم در حال ترک کشور هستند و کشوری مثل امارات در اختیار سرمایه گذاران زمین رایگان و وام قرار می‌دهد.

پزشکیان تصریح کرد: کشورهایی مثل امارات اینگونه از نخبگان حمایت می‌کنند درحالی که حمایتهای ما روزگار سرمایه گذاران و نخبگان را سیاه کرده است. مالیات هایی که برای تولیدکنندگان وضع کردیم بسیار سنگین تر از قبل است و از سوی دیگر قدرت خرید بازار کاهش پیدا کرده است و اعلام هم کردیم که باید حقوق کارمندان افزایش یابد! یعنی معادله ای را درست کردیم که نتیجه آن فرار نخبگان و سرمایه ها است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.